D.I.C. Veritas

Srna, 01.10.2014., PROCES PROTIV FIRME “MPRI” BIĆE NASTAVLJEN

ČIKAGO, 1. OKTOBRA /SRNA/ – Predsjednik Sabora krajiških Srba iz Čikaga Bogdan Kljaić najavio je za 22. oktobar statusni pretres u slučaju tužbe krajiških Srba protiv vojne konsultantske firme “MPRI” iz SAD.

Kljaić je za Srnu pojasnio da je američki savezni sud u Čikagu odbio zahtjev krajiških Srba u tački jedan – da se sudi prema međunarodnom pravu, ali je dozvolio da se proces nastavi prema američkom zakonu.

“Statusni pretres je zakazan za 22. oktobar, gdje moraju da prisustvuju sve strane u postupku. Dakle, razlog za žalbu ima `MPRI`, a ne Sabor krajiških Srba”, istakao je Kljaić.

Pojedini mediji prenijeli su nedavno da je američki savezni sud u Čikagu donio odluku da pred američkim pravosuđem ne može biti pokrenut slučaj po tužbi protiv vojne konsultantske firme “MPRI” iz SAD da je obučavala i opremala hrvatske snage tokom akcije “Oluja”.

Sudija Džon Li donio je odluku da nema nadležnost da sasluša tvrdnje navedene u tužbi koju je 2010. godine podnijela grupa srpskih državljana u ime svih Srba iz Krajine, a u kojoj se tvrdi da je “MPRI” izradila plan, obučila i pripremila hrvatske snage za operaciju “Oluja”.

Sudija je podržao tvrdnje podnosilaca tužbe da je bilo udruživanja radi nezakonitog ulaska u vlasništvo i nelegalno prisvajanje imovine.

“Hrvatske snage su, navodno, sistematski pljačkale i uništavale srpske kuće, firme, usjeve i stoku u regionu Krajine, uključujući i one u vlasništvu podnosilaca tužbe. Mnoge od ovih kuća prisvojila je hrvatska vojska”, naveo je Li.

Podnosioci tužbe potražuju odštetu od 10,4 milijarde dolara, uz kamate od 1995. godine.

U tužbi se navodi da su hrvatski lideri poručili “MPRI” da žele da “uklone Srbe sa svoje teritorije”.

Prema navodima u tužbi, planiranje operacije izvršeno je u sjedištu kompanije u Virdžiniji i u Hrvatskoj.

“Operacija `Oluja` rezultirala je najvećim činom etničkog čišćenja u Evropi od Drugog svjetskog rata. Nekoliko hiljada nedužnih civila bili su mete napada, ranjavanja i ubistava zbog čega je od 300.000 do 350.000 pobjeglo iz Krajine”, naglašava se u tužbi.

Podnosioci tužbe ističu “da nije poznato da li je osoblje `MPRI` učestvovalo u genocidu i da se to ne pominje u tužbi, već da je poznato da je ta firma obezbijedila način da se genocid desi”.

 

 

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.