Надлежни органи Хрватске и БиХ треба да убрзају процесе проналажења и достављања информација о несталим лицима, ексхумације познатих гробних мјеста и идентификацију већ ексхумираних тијела, закључено је на дводневном округлом столу у Бањалуци организованом поводом Дана несталих и погинулих у одбрамбено-отаџбинском рату Српске.
У закључцима, које је новинарима представио директор Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражења несталих лица Милорад Којић, наводи се да је протекли рат представљао оружани сукоб или серију повезаних оружаних сукоба на територији бивше Југославије који су изазвали велики број цивилних и војних жртава, као и протјераних, те огромна материјална разарања.
“Објективно сагледавање тих догађаја показује све елементе грађанских ратова и агресије НАТО и других војски на Републику Српску и Србију, односно СР Југославију”, рекао је Којић.
Он је истакао да се закључцима тражи што хитнија реформа Института за нестала лица БиХ.
“Закључцима се осуђује рад Хашког трибунала, Суда и Тужилаштва БиХ и правосуђа Хрватске због селективног и дискриминаторског односа према српском народу, са јасном политичком тенденцијом стварања по Србе негативне слике о ратним дешавањима у бившој Југославији”, нагласио је Којић.
Закључено је да је потребно формирати координационо тијело које ће чинити представници институција Републике Српске и Србије, као и невладиних удружења и организација да би се координисано пратиле активности и предлагала рјешења у тражњу несталих лица и процесуирања ратних злочина.
Којић је додао да ће са овог округлог стола бити урађен зборник радова на српском и енглеском језиком који ће садржавати податке о несталим, протјераним, логорашима, убијеним и правосудним процесима.
Округли сто о страдању Срба 25 година од почетка грађанских ратова на простору бивше Југославије и 17 година од НАТО агресије на Србију одржан је јуче и данас у Бањалуци.
У региону се тренутно као нестало води више од 4.000 Срба.
Povezani tekstovi









