D.I.C. Veritas

SRNA, N1, 02.11.2016., Štrbac: Ni mrtvi Srbi nisu poželjni u Kninu

Obaveštenja “Gradskog zelenila i čistoće” iz Knina na grobovima pravoslavnih pokojnika i najava deložacije mrtvih ukoliko ne budu plaćane naknade za grobno mesto predstavlja poruku da Srbi, ni mrtvi, tamo više nisu poželjni, ocenio je direktor Dokumentaciono-informacionog centra “Veritas” Savo Štrbac.

Štrbac je rekao Srni da je očito da je nakon etničkog čišćenja živih Srba u “Oluji” 1995. godine na red došlo i etničko čišćenje mrtvih, na krajnje necivilizovan i ciničan način.

Obaveštenje o deložaciji mrtvih Srba sa Pravoslavnog groblja u Kninu, novembar 2016. Foto: RTSObaveštenje o deložaciji mrtvih Srba sa pravoslavnog groblja u Kninu, novembar 2016. Foto: RTS

Obaveštenje o deložaciji mrtvih Srba sa Pravoslavnog groblja u Kninu, novembar 2016. Foto: RTS

“Zar nije cinizam slati Srbima ovakvo obaveštenje iz firme čije se sedište nalazi na adresi Trg Oluje 9, koji je dobio ime po akciji etničkog čišćenja Srba?”, pita Štrbac.

Prema njegovim rečima, ne može se nikako drugačije nego prostaklukom nazvati to što su upravo uoči Svih svetih – 1. novembra i Dušnog dana, koji se obeležava danas u Hrvatskoj, na takav način oskrnavljena grobna mesta i duše upokojenih Srba.

“Zar ne bi bilo normalnije i primerenije da ova članica EU održava grobove proteranog naroda i da jednom godišnje, recimo baš na Dušni dan i njima neko prisluži sveće, umesto da kači ovakve poruke”, kaže Štrbac.

On je naglasio da ovakav način “dostavljanja” obaveštenja ne postoji ni u jednom zakonu, što znači da nema pravni značaj, ali da je, sa moralne strane, za svaku osudu.

“Kome je upućeno obaveštenje na spomeniku porodice Žunić? Dušan, Ilija i Mara rođeni su u prvoj deceniji 20. veka, a umrli nekoliko godina pre rata. Gde su sada njihovi naslednici i da li ih uopšte imaju? Kome proslediti obaveštenje i ko će njihove posmrtne ostatke eventualno preneti na drugu lokaciju?”, pita Štrbac.

On je podsetio da je pre nekoliko godina došlo do premeštanja posmrtnih ostataka pravoslavnih pokojnika i sa jednog dela riječkog groblja, ali da se Uprava groblja tada potrudila da nađe naslednike i da u dogovoru sa njima reši situaciju.

“Ovi u Kninu nisu rekli kao u Rijeci da će ih izmestiti u jednu zajedničku grobnicu. Nigde u civilizovanom svetu grobovi se ne prekopavaju, ne spaljuju, ne uništavaju, već se traži ljudsko rešenje”, naveo je Štrbac.

On je naglasio da će, ukoliko usledi deložacija pokojnih sa kninskog groblja, na mestu gde su bili pravoslavni krstovi “iznići neka druga obeležja”, a to će pored etničkog čišćenja značiti i brisanje istorije Srba u Dalmaciji.

“Prema zadnjem popisu u Hrvatskoj 2011. godine u Kninu je živelo tek 23 odsto Srba. Prema popisu iz 1991. godine bilo ih je 75 odsto. Mrtvi sa kninskog groblja nisu obuhvaćeni popisom. O njihovoj nacionalnoj i verskoj pripadnosti govore samo njihovi grobovi, kojih uskoro verovatno neće biti”, kaže Štrbac.

 

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.