Tribina “Dani tuge i sjećanja” održana je večeras u Banjaluci, u organizaciji dokumentaciono-informacioni centar “Veritas”.
Ovo je dio obilježavanja 29 godina od stradanja Srba u akciji hrvatske vojske i policije “Oluja”, a biće nastavljeno i sutra.
Za sve stradale Srbe u operaciji “Oluja” u Hramu Svetih apostola Petra i Pavla u Novom Gradu sutra u 10 časova biće služen parastos, u 10.45 časova predviđeno je prisluživanje svijeća na “mostu spasa” i spuštanje vijenaca u rijeku Unu, a u 12 časova u Svodni biće služen pomen i položeni vijenci kod spomen-krsta.
U srijedu, 7. avgusta, u mjestu Janjile, na Petrovačkoj cesti gdje je hrvatska avijacija bombardovala izbjegličke kolone, biće služen parastos i polaganje vijenaca kod spomen-krsta, a u 12 časova biće organizovana posjeta spomen-sobi u Driniću.
U Hramu Hrista Spasitelja u Banjaluci juče je služen parastos za sve postradale Srbe u zločinačnoj hrvatskoj akciji, a u Narodnom pozorištu Republike Srpske izvedena pozorišna predstava “Oluja”, čiji je autor glumica Dragana Bosnić.
Iz “Veritasa” podsjećaju da je akcija “Oluja” počela je 4. avgusta 1995. godine ofanzivom hrvatske vojske i policije, te jedinica HVO na području Banije, Like, Korduna i sjeverne Dalmacije. Dan kasnije, 5. avgusta, hrvatska vojska je ušla u gotovo napušten Knin i istakla zastavu Hrvatske, dok su kolone izbjeglica preko srpskih teritorija u BiH krenule ka Srbiji.
Prema podacima “Veritasa”, tokom “Oluje” protjerano je više od 220.000 Srba, a na evidenciji su imena 1.903 poginulih i nestalih Srba iz ove akcije i poslije nje, od koji je 1.236 civila ili 65 odsto, a oko tri četvrtine bili su stariji od 60 godina.
Međunarodni sud pravde je u presudi iz februara 2015. godine “Oluju” okvalifikovao kao etničko čišćenje.