D.I.C. Veritas

Tanjug, 08.07.2014., Okrugli sto “Posledice ratova devedesetih iz ugla porodica žrtava”

BEOGRAD – Predstavnici srpskih udruzenja porodica nestalih i ubijenih osoba s prostora bivše Jugoslavije upozorili su danas na dvostruke standarde u ekshumaciji i identifikaciji žrtava oružanih sukoba u regionu iz devedesetih godina prošlog veka.

Na skupu je ukazano i na neophodnost procesuiranja svih odgovornih za ratne zločine u regionu a istaknuto je i da je regionalna saradnja ključna za rešavanje tih problema i međusobnoig pomirenja. U radu skupa uzčestvoivali su Veljko Odalović, predsednik Komisije za nestala lica Vlade Srbije, Dušan Čelić, zamenik predsednika Koordinacije srpskih udruženja porodica nestalih, Savo Štrbac, direktor Veritasa, Bruno Vekarić, zamenik tužioca za ratne zločine Srbije, Đorđe Vukadinović, glavni urednik NSPM, Jovo Bakić, docent na Filozofskom fakultetu u Beogradu,   Milka Ljubičić, zamenik glavnog urednika frankfurtskih Vesti.

Odalović je objasnio i načine saradnje te Komsije sa predstavnicima Hrvatske, BIH i Prištine nalgasivši spremnost državnih organa Srbije da procesuiraju odgovore za ratne zločine.

“Ozbiljan problem je to što drugi u regionu ne postupaju onako kako srpski organi postupaju u procesuiranju odgovornih za ratne zločine … to je jedan ozbiljan problem o kome je mnogo i danas rečeno”, rekao je on.

Prema njegovim rečima, mnogo je rečeno i o jednom krajnje neodgovornom odnosu i i na prostoru Kosova i Metohije, “prvenstveno međunarodnih institucija ali ima i dosta primedbi i o onim istragama koje se vode u BIH i Hrvatskoj”.

Odalović je naglasio i da Srbija odgovorno do kraja prilazi svakom zahtevu, “ne samo u istragama te vrste nego i u pretragama potencijalnih lokacija na kojima se eventualno nalaze posmrtni ostaci nestalih”.

“To je jedan odgovoran odnos države i ocekujemo da se svi u regionu tako ponašaju…to je nešto što je i međunarodna obaveza i ne treba mi da ih ubeđujemo ali i civilizacijska i humanitarna i obaveza svih”, rekao je on.

Prema njegovim rečima, pitanje nestalih je najteža posledica sukoba a razrešenje ovog pitanjae i procesuiranje odgovornih je sigurno uslov za približavanje i “nešto što se jednostavno mora uraditi da bi svi u regionu mogli da pođemo napred”.

Zamenik tužioca za ratne zločine Bruno Vekarić je naglasio da je regionalna saradnja kluč za rešavanje problema vezanih za ratne zločine dodavši da je na prostoru bivše Jugoslavije bilo 100.000 žrtava

“Ukoliko kažemo da Srbija sada rešava predmete 3.000 žrtava, BIH isto tako, Hrvatska isto tako… videćete da smo tek započeli ovaj posao”, rekao je Vekarić napomenuvši da ratni zločini ne zastarevaju.

On je istakao da “svaka žrtva treba da dobije odgovor a da je broj predmeta u ovom trenutku veoma veliki”, dodavši da se “samo kod nas u ovom trenutku vodi 30 predsitražnih postupaka, deset istraga i 14 glavih pretresa”.

“Ključ i budućnost rešavanja ratnih zločina jeste u regionalnoj saradnji zato što je i priroda ratnih zločina takva – najčešće su počinioci u jednoj žemlji a dokazi u drugoj… i samo uz regionalnu saradnju možemo procesuirati odgovrne”, rekao je on.

Skupu, organizovanom u formi okruglog stola prisustvovali su i predstavnici brojnih udruzenja izbeglih i nestalih osoba koji su ukazali i na ličnim primerima na niz problema u potrazi za članovima porodica koji su ubijeni ili su nestali tokom sukoba.

Zamenik tužioca za ratne zločine Bruno Vekarić smatra da će osnivanje specijalnog suda za istragu ratnih zločina koje su počinili pripadnici bivše OVK na Kosovu i Metohiji biti veoma značajno sa aspekta utvrđivanje istine i zadovoljavanje pravde.

“Smatram da je to izuzetno značajno… još uvek ne znamo šta će tamo biti, jer imamo neke tek poluinformacije koje često dobijamo iz prištinskih medija, koji su pre svega poligon za potkusurivanje političkih frakcija na Kosovu”, rekao je on.

Vekarić je rekao i da bi zato “voleo da sačeka da se konačno međunarodna zajednica izjasni kakav će to biti sud i po kojim pravilima će suditi”.

“Imamo za sada neformalne informacije… mislim da je jako važna i sama odluka kosovskog parlamenta (koja) ukazuje da će se tako nešto desiti”, rekao je on novinarima.

Prema njegovim rečima, jako je važno za istinu i pravdu da se tako nešto desi i da takav sud bude formiran, jer to znači da se međunarodna zajednica pridaje veliki značaj i “trgovini organima, ali i o otmicama i ubistvima na Kosovu”.

Kosovska skupština usvojila je 23. aprila zakone o produženju mandata Euleksa i osnivanju specijalnog suda za istragu ratnih zločina koje su počinili pripadnici bivše OVK, a koji su navedeni u izveštaju Dika Martija.

Usvojenim zakonom misija Euleksa na Kosovu produžena je do juna 2016. sa izuzetkom specijalne istražne radne grupe.

Specijalna istražna grupa osnovana je 2011. radi istrage o ratnim zločinima koji se pominju u izveštaju Dika Martija, a sada će se time baviti specijalni sud.

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.