D.I.C. Veritas

“Tjednik novosti”, 09.08.2012. TUŽNO SJEĆANJE NA ŽRTVE O KOJIMA SE NE GOVORI Komemoracija srpskim žrtvama Oluje u Dvoru

Osmog avgusta, u Dvoru održana je centralna komemoracija svim žrtvama koje su stradale u izbjegličkoj koloni na cesti Glina-Dvor tokom Oluje, kao i mještanima dvorskih sela koji su ubijena mjesecima nakon Oluje. Na komemorativnoj sjednici u zgradi općine, parastosu u crkvi Sv. Georgija i na pravoslavnom groblju u Dvoru okupili su se predstavnici Ambasade Srbije, Srpskog narodnog vijeća, SDSS-a, te predstavnici regionalne i lokalne manjinske samouprave iz Sisačko-moslavačke, Karlovačke i Vukovarsko-sremske županije, odnosno iz Siska, Petrinje, Gline, Dvora, Vrginmosta, Krnjaka, Karlovca, Erduta, Zagreba i drugih gradova.

Na komemorativnoj sjednici okupljenim predstavnicima srpskog naroda s brojnih područja Hrvatske obratio se zamjenik predsjednika SNV Saša Milošević.

Ističući da je komemoracija u Dvoru najreprezentativnije okupljanje Srba nakon proslave Oluje u Kninu, Milošević je rekao da je u Kninu došlo do napretka, jer ima manje slavljenja i zanosa u ceremoniji, ali je to i dalje dan koji Srbi ne mogu slaviti.

- Ono što nas boli je što se slavi, a ne žali, osim deklarativno, egzodus više od 200.000 Srba od kojih većini nije omogućeno da se vrati, što nas se smatra agresorima, a ne kao ravnopravnim građanima i što 17 godina nakon Oluje nema ni jednog odgovornog za zločine koji su tada počinjeni, rekao je Milošević, dodajući da se ni grobovi poginulih ne mogu primjereno obilježavati.

- Srbi ne mogu slaviti i istovremeno žmiriti na činjenice koje govore da su Srbi građani drugog reda, od diskriminacije u zapošljavanju, zapostavljenosti krajiških prostora, zanemarivanje kulturnih i obrazovnih potreba, negiranje prava na korištenje jezika i niza drugih prava, naglasio je Milošević i osvrnuo na izjave da je rat bio human i pravedan.

- Takvih ratova nema. Za Srbe nakon rata došla je osveta, a ne pravda. Na hiljade Srba bilo je optuženo za terorizam, a baš nitko nije odgovarao za desetine hiljade spaljenih kuća i stotine ubijenih Srba u Oluji.

- Mi možemo učestvovati u državnim ceremonijama kad se uklone sve prepreke takve vrste i kada budemo stvarno, a ne deklarativno ravnopravni građani ove zemlje, poručio je Saša Milošević.

Nakon parastosa u punoj crkvi Sv. Georgija kojeg je služio kostajnički paroh Nikola Malobabić, slijedio je pomen na pravoslavnom groblju gdje se nalazi zajednička grobnica stradalih iz izbjegličke kolone. Vijence na još uvijek N.N. groblja položile su delegacije općine, SNV-a, Ambasade Srbije u Hrvatskoj, srpskih organizacija i manjinskog vijeća u Dvoru, brojnih lokalnih i manjinskih samouprava, kao i Samostalna demokratska srpska stranka čije je rukovodstvo, uključujući i zastupnika Jovu Vukovića bilo na komemoraciji u Dvoru.

Na groblju okupljenima se obratio i načelnik Dvora Nikola Arbutina koji je podsjetio da su na dvorskom groblju sahranjene žrtve koji su izginuli na više mjesta sa ceste Žirovac-Dvor, a koji su uglavnom porijeklom sa Korduna.

- Mnogi koji su posljednji put viđeni u koloni kod Dvora sahranjeni su na groblju u Petrinji gdje je ekshumirano 160 posmrtnih ostataka, dok je sa dvorskog groblja ekshumirano 65 tijela. Pravoslavno groblje smo odabrali kao mjesto gdje se možemo skupiti i odati počast svim žrtvama Oluje i rata uopće, rekao je i dodao da se pomen na groblju održava od 2002. godine, a da je 2006. u organizaciji manjinskog vijeća postavljen krst i ograda.

Nenad Jovanović

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.