D.I.C. Veritas

“Večernji list”, 16.04.2012. Suđenje Tomislavu Merčepu Šeks: Merčep nije bio zapovjednik i nije imao čin Saslušanjem Franje Gregurića i Vladimira Šeksa nastavljeno je suđenje Tomislavu Merčepu

Vladimir Šeks svjedočio je da je tek od 10. travnja 1992., kada je postao javni tužitelj RH, imao određena saznanja i informacije koje se odnose na predmet optužnice protiv Merčepa

Saslušanjem Franje Gregurića i Vladimira Šeksa nastavljeno je suđenje Tomislavu Merčepu, nekadašnjem zapovjedniku postrojbe pričuvnog sastava MUP-a optuženom za ratni zločin na području Pakračke Poljane, Zagreba i Kutine.

Vladimir Šeks svjedočio je da je tek od 10. travnja 1992., kada je postao javni tužitelj RH, imao određena saznanja i informacije koje se odnose na predmet optužnice protiv Merčepa. Premda ga je početkom kolovoza ‘91. godine Tuđman imenovao za predsjednika regionalnog kriznog stožera za istočnu Hrvatsku te nakon rujna ‘91.  za koordinatora općinskih kriznih štabova Osijek, Vukovar, Vinkovci, a bio je i potpredsjednik Sabora, tvrdio je da je informacije od ljeta ‘91. pa do travnja ‘92. o ulozi Merčepa saznavao iz medija.

Na pitanje tužitelja tko je zapovijedao pričuvnim sastavom MUP-a u Pakračkoj Poljani, Šeks je odgovorio: Merčep je figurirao kao neformalni lider pričuvne postrojbe MUP-a, ali iz dokumenata znam da nije bio imenovan za zapovjednika i nije imao nikakav čin.

Na pitanje je li mu poznato da su u Pakračkoj Poljani uhićeni i zatvarani civili, kazao je da je takve informacije crpio iz spisa kao javni tužitelj. Merčepa je inače upoznao sredinom ‘89. i za njega je kazao da je bio ključna figura u osnivanju HDZ-a u Vukovaru dodajući da je Merčep slovio u vukovarsko-slavonskoj javnosti kao simbol u stvaranju hrvatske obrane. Kazao je i da je u ljeto ‘91. Merčep bio prekomandiran u Zagreb, gdje je figurirao kao savjetnik u MUP-u.

Gregurić, koji je bio predsjednik ratne vlade od kolovoza 1991., kazao je da je u to vrijeme cilj vlade bio osigurati obranu države, što se radilo kroz MUP, zatim osigurati svakodnevni život građana i biti osobito vanjskopolitički angažiran kako bi međunarodna zajednica bila upoznata s agresijom na Republiku Hrvatsku.

Gregurić: Nisam kontaktirao s Merčepom

Gregurić je rekao da on osobno i njegov kabinet nisu ništa znali o Merčepovu vojnom djelovanju. Sjeća se da je 14. studenoga 1991. bila sjednica vlade pod predsjedanjem Franje Tuđmana na kojoj se dogovorilo kako se mora uvesti red u obranu RH, odnosno paravojne postrojbe, te je zatražena od MUP-a energična akcija u rješavanju problema na terenu.

Gregurić kaže da u komunikaciji s predsjednikom Tuđmanom nije dobio informacije koje bi se odnosile na ovaj konkretni kazneni postupak protiv Merčepa te se ne sjeća da bi mu Josip Perković osobno davao informacije o zbivanjima u Pakračkoj Poljani jer su tajne službe informacije trebale davati predsjedniku države i ministru unutarnjih poslova.

Gregurić je svjedočio da nikada nije kontaktirao s Merčepom te da je prve informacije o zbivanjima iz Pakračke Poljane dobivao iz tiska. Kazao je i da se ne sjeća da ga je bivši predsjednik Vrhovnog suda Vjekoslav Vidović upozorio da se na terenu ubijaju civili, no dopustio je mogućnost da mu je to možda rekao u prolazu. Ali bio je siguran da nije dobio pisano izvješće o tome.

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.