D.I.C. Veritas

Дневник, Танјуг, 13.01.2017., Вишњић: Француски суд се није бавио доказима

Одлука француског суда да пусти Рамуша Харадинаја из притвора неће утицати на доношење коначне одлуке о изручењу, јер се у четвртак није ни расправљало о доказима, рекао је адвокат Томислав Вишњић који се у Хашком трибуналу бавио злочинима почињеним на Косову.

Он је рекао за РТС да је била очекивана одлука француског суда да пусти Харадинаја из притвора и да му одузме пасош.

“Одлука је нешто што је у неку руку очекивано, али не и одлучујуће за коначну одлуку која треба да уследи у Француској”, рекао је Вишњић.

Објашњава да Харадинај има “доста добру историју добровољних предаја и одлазака и враћања у суд”, што је вероватно и утицало на јучерашњу одлуку.

“Нико се (јуче) није бавио доказима, него тиме како да се обезбеди његово присуство”, рекао је Вишњић.

На питање зашто се чини да нико не очекује изручење, Вишњић каже да је проблем што је оптужница још из 2004. када су државе “на неки начин по аутоматизму подизале потернице” уз одговарајућу документацију.

“У Харадинајевом случају је за један део потернице већ суђено, али, колико видим, сада има нових доказа, нових кривичних дела за које смо знали у процесу пред Хагом, али тада из разних разлога нису били процесуирани од стране тужилаштва у Хагу”, истиче Вишњић.

Сматра да је извршена “потпуна мобилизација косовског друштва” које је, иначе, разједињено између различитих кланова.

“То је све поништено ових дана и кренула је заједничка акција, показна вежба у коју се укључују сви они који ће учествовати у раду, однсоно опструирати рад Специјалног суда, укључујући разне адвокатске канцеларије, лобистичке групе, медије”, објашњава Вишњић.

Они који би требало да се нађу пред судом желе да контролишу судски поступак, рекао је Вишњић.

“Мислим да је главна идеја, а то се већ дешавало у суђењима (Фатмиру) Љимају и Харадинају пред Трибуналом, да покушавају да контролишу суђење, код довођења сведока, достављања документације с једне стране, тако и кроз лица која ће бити оптужена и осуђена. Понудиће се један број директних извршилаца и тражиће се прекид између директних извршилаца и командног кадра”, рекао је Вишњић.

Суд у француском граду Колмар одлучио је јуче да из притвора пусти Харадинаја, одузевши му пасош и уз обавезу да се два пута недељно јавља полицији.

Харадинај, којег су француске власти ухапсиле 4. јануара, на слободи ће сачекати коначну одлуку о захтеву Србије за његову екстрадицију.

Србија је пре три дана послала Француској захтев за изручење Харадинаја, а јуче је проследила и допуну захтева са пратећом документацијом и новим доказима.

Србија Харадинаја тражи за злочине над цивилним становништвом у току 1999. године за које му се није судило у Хагу.

Француски суд није јуче одлучивао о захтеву Србије за изручење Рамуша Харадинаја већ само о мерама којима ће обезбедити његово присуство у току поступка одлучивања о српској молби, потврђено је Танјугу у Министарству правде.

Екстрадициони поступак је у току, а суд у Колмару ће у наредном периоду заказати рочиште на којем ће бити саслушан Харадинај поводом српског захтева за изручење, објаснили су у том министарству.

Након тога суд ће дати своју процену и мишљење о испуњености услова за екстрадицју.

По правоснажности судске одлуке о изручењу Харадинаја, коначну одлуку да ли се усваја или не захтев Србије донеће Министарство правде Француске.

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.