1991.
* U Hagu je održana plenarna sjednica Mirovne konferencije o Jugoslaviji kojom je predsjedavao lord Piter Karington. Sjednici je prisustvovao političko-vojni vrh SFRJ, predsjednici svih republika sem Slovenije. Prilikom usaglašavanja Glave 1. (Opšte odredbe) predsjednici Srbije i Crne Gore, Slobodan Milošević i Momir Bulatović, zatražili su da se član 1. tačke C promijeni i da se doda tačka G. Ovi zahtjevi nisu prihvaćeni, nakon čega je lord Karington prekinuo sjednicu, s obrazloženjem da nema potrebe raspravljati o cjelini dokumenta budući da nema saglasnosti oko Glave 1.
* Glavni Štab hrvatske vojske odbio je navode hrvatske javnosti kako je Vukovar zaboravljen i žrtvovan.
* U Petrinji u njihovoj kući ubijena porodica Kozbašić: Milan (1953), Gordana (1954), Tamara (1978) i Alen (1982). Njihove ubice do danas nisu pronađene.
1992.
* Vlada SRJ dostavila je svoj prvi izvještaj nezavisnoj komisiji eksperata u Njujorku o ratnim zločinima i povredama humanitarnog prava na teritorije bivše SFRJ. Izvještaj obuhvata 130 slučajeva kršenja međunarodnog prava svrstanih u devet kategorija, počev od sukoba u Sloveniji do tog dana. Najviše je slučajeva iz kategorije nehumanog ubijanja civila, ranjenika i bolesnika, a i ratnih zarobljenika. Izdvajaju se masakri u Bjelovaru (veći broj pripadnika JNA u tamošnjoj kasarni), Gospiću (najmanje 24 ubijena Srbina), na mostu preko Korane u Karlovcu (13. ubijenih pripadnika JNA), u Borovom selu, na Kupreškoj visoravni, selu Milići,itd…
* Hrvatska je osnovala Centar za utvrđivanje genocida i ratnih zločina, kao nevladinu organizaciju za prikupljanje dokaza o ratnim zločinima.
* Komisija stručnjaka, zadužena da istraži povrede međunarodnog humanitarnog prava u ratnmim sukobima na Jugoslavenskom prostoru, održaće prve sastanke iza zatvorenih vrata u Njujojrškom sjedištu UN.
1994.
* Prilikom posjete Karlovcu predsjednik Hrvatske Franjo Tuđman izjavio je da će Hrvatska „razmotriti otkazivanje mandata UNPROFOR-u ukoliko do 21. novembra ne budu potpisani sporazumi između Zagreba i Knina i do 20. decembra „ne počne realizacija sporazuma o reintegraciji okupiranih područja”. Sličnu prijetnju izrekao je potpredsjednik Sabora Hrvatske, Vladimir Šeks, rekavši da će Hravatska „dati bezuslovni otkaz UNPROFOR-u, i upotrebiti sva sredstva koja joj stoje na raspolaganju“, ako se do 20. decembra ne uspostavi drumski i željeznički saobraćaj i ne obezbijedi snabdjevanje vodom i energijom.
1995.
* U Beogradu je nedavno osnovan Incijativni odbor za povratak izbjeglica iz RSK. Preko američke ambasade u Beogradu Hrvatskoj je do sada upućeno oko 5.000 zahtijeva za povratak izbjeglica i oko 3.000 zahtijeva za zaštitu imovine.
* Srpska delegacija Sremsko-baranjske oblasti nije prihvatila prijedloge mirovnih posrednika Torvalda Stoltenberga i američkog ambasadora u Hrvatskoj Pitera Galbrajta, već je iznijela primjedbe i ponudila svoj prijedlog dokumenta. Savjet Sremsko-baranjske oblasti uputio je pismo američkom državnom sekretaru Vorenu Kristoferu, u kome traži zavođenje administracije UN u toj oblasti.
Veritas.info