D.I.C. Veritas

Glas Srpske, 05.08.2014., Oluja sijala smrt širom Krajine

Banjaluka, Beograd – U koloni u kojoj su protjerani krajiški Srbi za vrijeme “Oluje” napuštali svoja vjekovna ognjišta bio je užas, izbjeglice su umirale, a kod Dvora su u napadu muslimanskih jedinica mnogi poginuli i ranjeni.

Polaganje vijenaca na groblju Sv. Pantelije, Banja Luka 4.8.2014. foto: Veritas B.Luka

Polaganje vijenaca na groblju Sv. Pantelije, Banja Luka 4.8.2014. foto: Veritas B.Luka

 Užasnih slika prisjećao se juče u Banjaluci Dušan Rađenović iz Gline, na obilježavanju 19. godišnjice akcije u kojoj je počinjen najteži zločina nad krajiškim Srbima.

- Ježim se. Evo i osjećam na današnji dan svo zlo koje nas je snašlo prije 19 godina. Bio sam na položaju kada su nam rekli da idemo, veze su bile blokirane, nastao je haos. Pitali smo komandanta kuda da idemo, a on je rekao da se snalazimo kako znamo – ispričao je Rađenović.

Uz duboki uzdah prisjetio se jednog od najtežih trenutaka kad u Glini nije našao porodicu.

- Supruga je bila u koloni, a njena rodbina je u Dvoru uhapšena i ni dan-danas nisu pronađeni, niti znamo gdje su sahranjeni. Izvukli smo žive glave, ali sve što smo imali smo izgubili – istakao je Rađenović.

U Hrvatskoj je imao kuću i firmu, ostavio je i prodavnicu punu robe, a sve što je stekao zamijenio je za ruševinu u Banjaluci. Nije mu bilo teško da krene u život ispočetka, ali tu njegovim mukama nije bio kraj.

- Kada smo završili renoviranje kuće u Banjaluci 1999. godine, pojavila se tužba iz Hrvatske kojom traže da im je vratimo. Sada smo na sudu – kazao je Rađenović.

Advokat Slobodan Perić takođe je prognan iz Krajine. Istakao je da su problemi koje Srbi imaju danas isti kao i kada su prognani.

- Ni imovinski, ni statusni, ni bilo koji problem Srba prognanih iz Krajine nije riješen. Hrvatska je, nakon vojnih operacija, nastavila sa pravosudnim i upravim progonom Srba. Najveći problem su tajne optužnice i potjernice. Dok god hapse Srbe čim se pojave u Hrvatskoj, niko se neće smjeti vratiti. Na taj način nastavljaju progon – istakao je Perić.

I prava više od 30.000 radnika izbjeglih iz Hrvatske nikada nisu riješena. Predsjednik Udruženja radnika i invalida rada izbjeglih iz Hrvatske sa državljanstvom BiH, odnosno RS Nikola Puzigaća je istakao da politika nije ništa uradila da taj problem bude riješen.

- I EU je zažmirila na kršenje prava Srba iz Hrvatske, a Hrvatska vješto izbjegava da se s njima suoči. Pričinjena šteta iznosi više milijardi maraka, to su hiljade ostavljenih stanova, radničkih i stanarskih prava – naglasio je Puzigaća.

Za zločine u “Oluji” bili su optuženi hrvatski generali Ante Gotovina, Mladen Markač i Ivan Čermak, ali su u Haškom tribunalu oslobođeni. Direktor Informaciono-dokumentacionog centra “Veritas” Savo Štrbac je rekao da vlasti Hrvatske pogrešno i namjerno tumače tu presudu kao da zločina nije ni bilo.

- Sada očekujemo presudu Međunarodnog suda pravde po uzajamnim tužbama Srbije i Hrvatske za genocid. “Oluja” je stigla i pred Evropski sud za ljudska prava, gdje porodice ubijenih civila od Hrvatske traže naknadu štete i pred sud u Čikagu, gdje Krajišnici traže milijarde za izgubljeni zavičaj – kazao je Štrbac i naveo da će bitka za istinu biti nastavljena.

Parastos za žrtve “Oluje” služen je u Hramu Hrista Spasitelja u Banjaluci, a nakon toga na groblju “Sveti Pantelija” vijence su položili predstavnici institucija RS, organizacije i udruženja koja okupljaju boračku populaciju iz RS i Republike Srpske Krajine i mnogi drugi.

Parastos je juče služen i u crkvi Svetog Marka u Beogradu. Vladika Jovan je rekao da Srbima niko nije oduzeo Liku, Baniju i Kordun sve dok tamo postoje srpske svetinje, te poručio da Srbi treba da se vrate na ova područja. Pojedini izbjegli Srbi na parastos su došli u narodnim nošnjama, a neki su nosili i transparente sa zahtjevom da budu ekshumirani njihovi poginuli rođaci, te da im budu vraćeni imovina i oduzeta prava.

Akcija hrvatskih vojnih i policijskih snaga “Oluja” počela je 4. avgusta 1995. godine, a tokom nje na području Republike Srpske Krajine ubijeno je i nestalo oko 2.000, a protjerano oko 220.000 Srba. U operaciji “Maestral”, koja je bila nastavak “Oluje” u BiH hrvatske i muslimanske snage ubile su 655 i prognale oko 125.000 Srba.

Zagreb

Hrvatski ministar branilaca Predrag Matić i delegacija Vlade Hrvatske položili su juče vijenac na zagrebačkom groblju “Mirogoj” povodom Dana pobjede i domovinske zahvalnosti, Dana hrvatskih branitelja i 19. godišnjice “Oluje”, dok je centralna svečanost obilježavanja godišnjice te akcije održana u Kninu. Matić je poručio da je riječ o proslavi tri velika hrvatska praznika i da očekuje da se svi ponašaju u skladu s tim.

Predsjednik Srpskog narodnog vijeća Milorad Pupovac ocijenio je da se 19 godina od “Oluje” umjesto međuetničkog povjerenja i političke tolerancije u Hrvatskoj čuju poruke mržnje i nasilja.

Svjetlana Tadić

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.