D.I.C. Veritas

Политика, 01.02.2015., Пензије из Хрватске касне две деценије

Од хрватског пензионог фонда, како су они утврдили, 11.676 корисника потражује пензије које нису исплаћене од 1991. до 1996.

Ни после седам година од како трају преговори наших и хрватских преговарачких тимова неисплаћене пензије за 11.676 корисника од 1991. до 1996. године никако да крену. Наш западни сусед још увек нема намеру да одреши кесу и плати дуг, све под изговором да нема пара, а и да могу да исплате пензију само за једну годину уназад.

Разлог више да се не верује у добре намере за решавање овог питања је и чињеница да од краја 2013. године, када су се последњи пут тимови састали, из Хрватске није стигло обавештење о могућем новом сусрету како би се проблем стар 20 година кончано решио.

Зоран Пановић, директор републичког Завода за социјално осигурање, потврђује да ово јесте вишедеценијски проблем у који су укључени представници ресорних министарстава и пензионих фондова Србије и Хрватске, као и Завода за социјално осигурање и Комесаријата за избеглице. Будући да изнети проблем траје предуго, на његовом решавању инсистирао је и министар Александар Вулин, код свог хрватског колеге.

– За сада нема најава када би поново могли да седнемо за преговарачки сто, а све што тражимо од хрватских колега је да се нађе начин и помогне Србима који су деведесетих већ били пензионери у Хрватској и примали новац од њиховог пензијског фонда, док није прекинут платни промет између две земље, каже Пановић.

– Од почетка разговора инсистирали смо да сви којима су пензије престале да се исплаћују треба да буду у потпуности обештећени, док су Хрвати истицали законска ограничења у вези са могућношћу исплате доспелих неисплаћених пензија. Такође су тврдили да немају информацију о броју корисника којима је обустављена пензија, каже он.

Пановић објашњава да сви ови пензионери примају данас нормално пензије из Хрватске на основу Конвенције која је између две државе потписана још 2002. године, али да оштећени пензионери инсистирају и на исплати пензија за тих пет година.

Како се сазнаје, на једном од последњих састанака представници Хрватске изнели су број оштећених, односно да су идентификовали и прегледали 11.676 корисника код којих је прекинута исплата услед обуставе платног промета.

Хрвати објашњавају да у оквиру њихових прописа није могуће исплатити све пензије, него само за годину уназад, па су предложили да је решење једино могуће изменом постојећег споразума о социјалном осигурању између две државе. Овај став је прихваћен, па је договорено да хрватска страна припреми и достави иницијативу и текст предлога за измену тог споразума како би се исплатиле пензије за све године, наглашавају надлежни. Али за сада одговора нема.

На питање да ли је тачно да је један од разлога зашто су ови захтеви Срба били одбијани у Хрватској и тај што су им захтеви стизали писани ћирилицом, Пановић каже, да је тачно да је то био проблем, али да је решен и да Срби сада пишу својим писмом, дакле ћирилицом, те да им због тога захтеви не могу бити одбијани.

Ј. Петровић-Стојановић
објављено: 01.02.2015.

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.