D.I.C. Veritas

RTRS, 27.09.2013., Патријарх Иринеј за дијалог са Католичком црквом

 

Било је код нас песимиста који су било какав контакт с представницима Римокатоличке цркве сматрали штетним за православље, што апсолутно није тачно, рекао је патријарх Иринеј, који се заузео за посету римског папе Србији.

Поглавар Српске православне цркве, патријарх Иринеј, заузео се за приближавање православне и Римокатоличке цркве и за посету римског папе Србији, али је оценио да за такву посету можда још није време.

“Било је код нас неких песимиста који су било какав контакт с представницима Римокатоличке цркве сматрали штетним за православље, што апсолутно није тачно и не може бити тако прихваћено”, рекао је патријарх у интервјуу за немачки дневник Франкфуртер алгемајне цајтунг (ФАЗ).

У првом интервјуу, како истиче ФАЗ, који је неки српски патријарх дао за стране новине, Иринеј се изјаснио у прилог доласка римског папе у Србију, али је упозорио да за то можда још није сазрело време из безбедносних разлога.

“Не знамо да ли се у нашој земљи може у довољној мери обезбедити његова безбедност. Најзад, и у Риму је покушан атентат на папу”, рекао је Иринеј.

Патријарх је рекао да у Србији много људи, пре свега избеглица, “живи у бедним условима”, а међу њима и велики број оних којима не би било драго да папа посети Србију.

“Ако би, од тих незадовољних људи, папи у Србији било нането неко зло, то би бацило тамну сенку на нашу цркву и наш народ”, рекао је Иринеј.

Како ФАЗ наводи, патријарх се, упркос одређеним диилемама, изричито изјаснио за приближавање православља и католицизма, а као идеално место за састанак представника двеју цркава навео је Ниш, као место рођења римског цара Константина, једног од твораца Миланског едикта о верској толеранцији.

Годишњца тог едикта била би “прилика за све представнике хришћанских заједница да се након више векова окупе на једном месту од значаја и да ступе у дијалог”, рекао је Иринеј.

У првом реду би за “православну и Католичку цркву, које су једна другој толико блиске, било од великог значаја да се после толико векова покрене разговор”, рекао је патријарх Иринеј и предложио одржавање екуменског концила, преноси ФАЗ.

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.