D.I.C. Veritas

Tanjug, 21.02.2013., JOSIPOVIĆ POZVAO NA UVAŽAVANJE MANJINA U HRVATSKOJ

ZAGREB (Tanjug) – Predsednik Hrvatske Ivo Josipović pozvao je na uvažavanje specifičnosti i poštovanje prava nacionalnih manjina, na zajednički život i, kako je rekao, zajedničko rešavanje svih problema.
Josipović je to rekao na predstavljanju istraživanja pod nazivom “Škola i socijalna integracija mladih u Vukovaru” koje su sproveli profesori sa Filozofskog fakulteta Dinka Čorkalo Biruški i Dean Ajduković.
Istraživanje je sprovedeno u periodu od 2001. do 2011. godine, a predstavljanje je proteklo u prisustvu velikog broja državnih zvaničnika, predstavnika manjina, direktora škola u Vukovaru, nevladinih aktivista i diplomatskog kora.U raspravi tim povodom je ukazano na diskriminaciju prema školama na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu na području Vukovara i Vukovarsko-sremske županije.
U istraživanju je, inače, učestvovalo 4.868 osoba – 2.117 učenika učenika osnovnih i srednjih škola u kojima se nastava odvija na hrvatskom i na srpskom jeziku i pismu i 2.759 roditelja.
“Istraživanje je pokazalo određene pozitivne trendove prema obrazovanju kao životnoj vrednosti, multikulturalnosti ili tolerantnosti prema različitosti, ali i sve veću spremnost na socijalnu integraciju dece van škole, ali i školskoj integraciji”, izjavila je Biruški.Ona je rekla da više nije pitanje da li, već kako deci omogućiti da se socijalno integrišu i zajednički provode vreme u aktivnostima koje ih privlače, nezavisno od njihiove etničke pripadnosti.
Ministar nauke i obrazovanja Željko Jovanović ukazao je da je škola mesto gde je potrebna socijalna integracija, ali da deca pokazuju manje pozitivan stav prema tome.
“Pomaci su vidljivi i izvrsni, pa će se ‘za nekih 700 godina doći do zadovoljavajućih rezultata”, rekao je u šali ministar veterana Predrag Matić, dodavši da mu se čini da su roditelji u svojim odgovorima bili lukaviji i suzdržaniji nego deca. Svađe oko jezika pokazuju da nekima u Vukovaru ne odgovara da iziđu iz 90-ih godina, jer gube smisao postojanja i svoju svrhu, rekao je Matić.
Predsjednik Zajedničkog veća opština i saborski poslanik Samostalne demokratske srpske stranke Dragan Crnogorac ukazao je na niz diskriminacionih poteza prema srpskoj zajednici i nastavi koja se pohađa u Vukovaru.
“Srbi se još uvek pozivaju na informativne razgovore, deci rođenoj od kraja 70 do kraja 80-ih preti brisanje iz državljanstva, a škole na srpskom jeziku i pismu čekaju i po 15 godina na registraciju, dok se projektu organizacije ‘Nansen dijalog’ obećava da će im se škola registrovati za godinu dana”, rekao je Crnogorac.On je ukazao na kvalitet nastave na srpskom jeziku, priznanja koja dobijaju učenici i u tom smislu naglasio pomoć iz Srbije u nastavnim pomagalima, ali i na druge načine.
Skupu su prisustvovali ambasador Srbije u Hrvatskoj Stanimir Vukićević, kao i brojni predstavnici srpskih stranaka i organizacija.

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.