D.I.C. Veritas

Večernje novosti, 12.08.2013., Vansudski dogovor štedi milione Srbiji i Hrvatskoj

Međusobno povlačenje tužbi za genocid pred MSP u Hagu imalo bi za Beograd i Zagreb i finansijsku dimenziju. Za stranog advokata pred MSP treba platiti i 600 dolara na sat

IAKO još nema konkretnih pomaka ka međusobnom povlačenju tužbi za genocid, koje su Hrvatska i Srbija podnele pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu, obe strane spremne su da u narednih nekoliko meseci, pre zakazivanja glavnog ročišta, pokušaju da postignu dogovor.

Osim što bi u tom slučaju ovo pitanje prestalo da opterećuje političke odnose dve zemlje, povlačenje tužbi donelo bi i znatne uštede Beogradu i Zagrebu, s obzirom na visoke troškove ovog procesa pred MSP.

Nezvanične procene su da bi, u slučaju da se otvori glavni pretres, i počne sa izvođenjem svedoka i dokaza, ti troškovi dostigli milionske sume u evrima.

- Rok za povlačenje tužbi ne postoji, to može da se dogodi u bilo kom momentu, čak i posle početka glavnog pretresa. Međutim, za obe strane u sporu, pogotovo sa apekta finansija, najlogičnije je da se to desi pre tog momenta. Samo sat angažovanja stranih advokata košta i do 500, 600 dolara, da ne govorim o drugim troškovima – kaže za „Novosti“ Tibor Varadi, profesor međunarodnog prava.

Takođe, ne postoje procene ni koliko je 14-godišnji proces pred MSP (Hrvatska je tužbu za genocid podnela 1999, Srbija kontratužbu 2000) do sada koštao dve zemlje.

Savo Štrbac, iz „Veritasa“, kaže za „Novosti“ da je pri srpskom pravnom timu u proseku angažovano desetak ljudi. Bez obzira na tok političkih razgovora, naš tim nastavlja rad na pripremi svedoka i dokaza. Trebalo je da Srbija i Hrvatska do sredine jula dostave spiskove ljudi i dokaza koje će izvesti pred MSP, ali je Zagreb tražio da se taj rok produži za tri meseca.

- Nastavljamo sortiranje dokaza kako bismo dokazali da je tokom „Oluje“ nad Srbima počinjen genocid. Bez obzira na političke poruke koje šalju zvanični Beograd i Zagreb, mislim da je za obe zemlje mnogo bolje da se na ovo pitanje tačka stavi pred MSP, a ne u međusobnom dogovoru političkih elita, koje već sutra mogu biti promenjene – smatra Štrbac.

Inače, jedan od preduslova za vansudsko poravnanje je i usaglašavanje teksta Bilateralnog sporazuma o ustupanju postupaka za ratne zločine, koji se vode u Srbiji i Hrvatskoj, a na kojem rade ministarstva pravde dveju zemalja.

 

ROČIŠTE U MARTU

MEĐUNARODNI sud pravde u Hagu sledećeg meseca trebalo bi da razmatra i donese odluku o tačnom datumu početka glavnog ročišta. Ono će, najverovatnije, biti zakazano za mart 2014.

 

 

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.