D.I.C. Veritas

Večernje novosti, 15.07.2014., Obradović: Odbrana jaka i s manje para

Troškovi za sedam godina oko 800.000 evra. Zagreb izdvojio 3,7 miliona za deceniju i po. Uštedeli smo u odnosu na spor sa Bosnom – za „Novosti“ kaže Saša Obradović, šef našeg pravnog tima u sporu protiv Hrvatske pred MSP u Hagu

SVI članovi našeg tima pokazali su razumevanje za ekonomsku krizu u kojoj se  Srbija nalazi. Mislim da smo u tom pogledu ostvarili značajnu uštedu ne samo u odnosu na hrvatski pravni tim, već i u odnosu na troškove koje smo imali u sporu sa Bosnom i Hercegovinom.

To za „Novosti“ kaže Saša Obradović, šef našeg pravnog tima u sporu protiv Hrvatske pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu, povodom informacije da da je Beograd tokom sedmogodišnjeg suđenja za genocid potrošio oko 800.000 evra.

PRESUDA NEĆE SKORO

* HOĆE li presuda biti saopštena do kraja godine?
- NE može se to sada predvideti. Sud često dobija predmete sa zahtevom za izricanje zaštitnih mera, o kome mora da odluči po hitnom postupku. Niko sada ne zna da li će se tako nešto dogoditi do kraja godine.

* Hrvati su izračunali da ih je 15 godina procesa koštalo 3,7 miliona evra. Zašto su naši troškovi manji?

- Hrvatska vlada je angažovala veliku advokatsku kancelariju Matriks Čembers iz Londona. Cena zastupanja britanskih advokatskih kancelarija u sporovima pred MSP iznosi, po mom saznanju, 450 funti po radnom satu. S druge strane, mi nismo angažovali stranu kancelariju, niti joj prepustili izbor advokata. Istovremeno, uspeli smo da ostvarimo sve što smo naumili, tako da ova redukcija budžeta pravnog tima nije dovela do slabijeg kvaliteta našeg nastupa. Najzad, do smanjenja troškova je došlo i odlukom hrvatskog pravnog tima da ne ispituje naše svedoke. Tako nismo morali da plaćamo put svedocima u Hag, dnevnice, hotelski smeštaj, prevodioce, niti sudskog psihologa koji bi se starao o njima da su se našli u toj ekstraordinarnoj životnoj situaciji.

* Samo za advokate Zagreb je potrošio oko 3,1 milion evra, a mi 663.000 evra…

- Hrvatski pravni tim jeste bio daleko brojniji. Ako se ne varam, morali su da zakupe ceo hotel. Ne znam šta je svako od njih radio, ali smatram da je naš tim bio optimalan u broju zastupnika i saradnika, bar u odnosu na ono što je bilo moje dotadašnje iskustvo. Nismo se sudarali po hodnicima, a svako je tih mesec dana bio zaposlen. Koji eksperti su bili bolje plaćeni? Ne bih odgovorio na to pitanje iz pristojnosti prema našim stručnjacima. Važno mi je da su svi na kraju bili zadovoljni onim što smo u Hagu zajedno uradili.

* Postoji li procena koliko će iznositi troškovi postupka na kraju procesa? I da li njih države, učesnice spora, plaćaju po pola?

- Svi troškovi postupka pred MSP padaju na teret budžeta UN. Države kao parnične stranke nemaju troškove postupka. Ovo ne treba mešati s pitanjem reparacije, koju bi platila strana koja izgubi spor. Podsećam da Hrvatska traži naknadu celokupne materijalne i nematerijalne štete koju je pretrpela od 1991. do 1995, uključujući i izgubljenu ekonomsku dobit, pa bi s tim u vezi trebalo odmeravati i isplativost naših troškova u ovom predmetu. U svakom slučaju, Srbija se kao tužena strana nikako nije mogla osloboditi ovih troškova. Naša protivtužba ih nije značajno uvećala.

* Sudije su počele većanje o argumentima koje su predstavili Beograd i Zagreb. Jeste li upoznati da li je spreman nacrt odluke?

- Većanje je u toku. Ne postoji mogućnost da se zvanično upoznam sa tokom većanja i glasanja. U svakom slučaju, mislim da je u ovoj fazi prerano za nacrt odluke.

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.