D.I.C. Veritas

Agencije, 04.08.2014., Džakula: Etničko čišćenje Srba iz Hrvatske, SDF: Zbog “Oluje” niko nije procesuiran

Banjaluka – Predsjednik Srpskog demokratskog foruma /SDF/ u Hrvatskoj Veljko Džakula smatra da je cilj hrvatske operacije “Oluja” bilo protjerivanje i etničko čišćenje Srba, jer je u proteklom ratu iz Hrvatske protjerano dvije trećine srpskog stanovništva.

“Hrvatska mora da se suoči sa ratnom prošlošću i procesuira odgovorne za zločine nad srpskim civilima, te paljenje i pljačku srpskih kuća u operaciji “Oluja”, rekao je Džakula Srni povodom 19 godina od operacije “Oluja” u Krajini 1995. godine.

Džakula je rekao da je neophodno da Srbi i Hrvati pronađu zajedničko rješenje srpskog pitanja u Hrvatskoj, jer su Srbi u Hrvatskoj najveće žrtve proteklog rata.

Govoreći o mogućem ishodu presude Međunarodnog suda pravde u Hagu po uzajamnim tužbama Hrvatske i Srbije za genocid, Džakula je ocijenio da neće biti donesena presuda za genocid, “jer međunarodna zajednica neće dozvoliti nikome da dominira nad drugim u ovom slučaju”.

“Pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu je igra za građane Hrvatske i građane Srbije, koja će rezultirati da neće biti nikakvih presuda za genocid”, tvrdi Džakula.

Džakula smatra da je neophodno da Srbi iz Hrvatske popišu sve svoje žrtve, sva spaljena i uništena sela, da bi dokazali pred svima i svojim pokoljenjima kakav je zločin počinjen nad srpskim stanovništvom u Hrvatskoj.

Na pitanje da li će hrvatsko pravosuđe procesuirati odgovorne za zločine nad Srbima u operaciji “Oluja”, nakon oslobađajućih presuda hrvatskim generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču u Haškom tribunalu, Džakula je rekao da je tako nešto teško očekivati s obzirom da Haški tribunal nije na vrijeme optužio politički vrh Hrvatske na čelu sa Franjom Tuđmanom, koji je takve zločine planirao i napravio.

Džakula smatra da je i Ivan Čermak odgovoran za zločine koji su počinjeni nad Srbima nakon operacije “Oluja” u Krajini.

Služenjem parastosa stradalim Krajišnicima u hramu Hrista Spasitelja, te polaganjem vijenaca na groblju Sveti Pantelija u Banjaluci, obilježeno je 19 godina od pogroma Srba iz Republike Srpske Krajine.

U hrvatskoj vojno-policijskoj akciji “Oluja”, koja je počela 4. avgusta 1995. godine, na području Republike Srpske Krajine ubijeno je i nestalo oko 2.000 Srba, a protjerano oko 220.000.

U nastavku akcije u BiH, tokom operacije “Maestral”, hrvatske i muslimanske snage ubile su još 655 i prognale oko 125.000 srpskih stanovnika.

 

SDF: Zbog “Oluje” niko nije procesuiran

Srpski demokratski forum upozorio je da ni 19 godina od završetka “Oluje” u Hrvatskoj niko nije procesuiran za zločine počinjene nad srpskim civilima za vreme i nakon te policijsko-vojne akcije u avgustu 1995. godine.

Na obeležavanje 19. godina od operacije “Oluja” stižu osude udruženja zbog neprocesuiranja odgovornih za zločine nad srpskim civilima.

“Koliko god bila tačna brojka o srpskim civilnim žrtvama Hrvatskog helsinškog odbora o više od 600 ubijenih srpskih civila za vreme ‘Oluje', ili ona u evidenciji DORH-a o 214 smrtno stradalih osoba, ubistava civila srpske nacionalnosti bila su dovoljna da mučno obeleže čitavo područje na kojem su Srbi vekovima živeli i zatraže procesuiranje i osudu onih koji su zločine naredili i onih koji su ih počinili”, navodi se u saopštenju SDF-a, prenosi Beta.

Ta organizacija sa sedištem u Zagrebu, ocenjuje da je vreme da u Hrvatskoj počne stvarni proces suočavanja s prošlošću koji pre svega treba da krene od priznanja postojanja srpskih civilnih žrtava za vreme vojno-policijske akcije “Oluja”, zatim izražavanja iskrenog pijeteta prema tim žrtvama na svim nivoima društva i procesuiranja odgovornih za predmetne zločine.

“Društvo treba da prihvati činjenicu da se zločin nad civilima dogodio, a da zločinci i ubice slobodno šetaju predstavljajući se kao heroji”, dodaje SDF.

SDF napominje da sve to treba odvojiti od dnevne politike jer mučko ubijanje staraca nema nikakve veze sa oslobađanjem države.

“Ovde se radi o teškom zločinu i to onom najgore vrste – prema nezaštićenima, starima i nemoćnima i prema onima koji su poslušali apel predsednika Hrvatske Franje Tuđmana i ostali u svojim kućama, saopštava SDF.

Predsednik Upravnog odbora SDF Veljko DŽakula je 5. avgusta 2012. godine prisustvovao obeležavanju “Oluje” u Kninu, kao prvi zvaničnik srpske nacionalne manjine u Hrvatskoj.

Koordinacija srpskih udruženja porodica nestalih, ubijenih i poginulih lica sa prostora bivše Jugoslavije saopštila je da srpske žrtve hrvatske akcije “Oluja” treba da dobiju jednak tretman kakav u proteklim ratovima imaju hrvatske, albanske, bošnjačke i sve druge žrtve.

Udruženje podseća da je u akciji “Oluja” ubijeno više od 1.200 srpskih civila, od kojih je više od 60 odsto bilo starije od 60 godina.

“Za 19 godina Hrvatska je za navedene zločine pravosnažno osudila samo jedno lice, što jasno govori da nije i ne namerava ozbiljno suditi za ove i sve druge ratne zločine počinjene nad Srbima”, navodi se u saopštenju.

Dodaje se da je Haški sud konačnom drugostepenom presudom oslobodio hrvatske generale za “Oluju”, iako je prvostepenom presudom Ante Gotovinu osudio na 24 godine zatvora, a Mladena Markača na 18.

“Ovom presudom u Međunarodnoj zajednici i službeno je ozvaničen dvostruki kriterijum kada su u pitanju zločini učenjeni nad srpskim žrtvama”, ukazuje se u saopštenju.

Udruženje navodi i da postoji 215 poznatih grobnih mesta, srpskih žrtava iz “Oluje” koje Hrvatska nije u stanju da ekshumira.

“Porodice žrtava pozivaju javnost u Srbiji da digne glas i mole za podršku, kako bi srpske žrtve dobile jednak tretman kakav u proteklim ratovima imaju hrvatske, albanske, bošnjačke i sve druge žrtve”, navodi se u saopštenju.

Direktor Dokumentaciono-informacionog centra “Veritas” Savo Štrbac rekao je da očekuje da Međunarodni sud pravde donese presudu da su Hrvati počinili genocid nad Srbima u vojnoj akciji “Oluja” u leto 1995. godine.

“Ove godine imamo suđenje pred Međunarodnim sudom pravde u međusobnim tužbama Srbije i Hrvatske ko je nad kim počinio genocid. Očekujemo presudu do kraja ove ili u prvoj polovini naredne godine i o tom pitanju smo umereni optimisti”, rekao je Štrbac posle polaganja venaca na groblju u Banjaluci.

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.