D.I.C. Veritas

e-Veritas, 01.09.2023, Saopštenje povodom učestalog procesuiranja Srba u Hrvatskoj za prekršaj učinjen preko društvenih mreža

Policijska uprava šibensko-kninska juče je na svojoj internetskoj stranici  objavila sledeće saopštenje:  ”Provedenim kriminalističkim istraživanjem utvrđeno je kako je osumnjičena 43-godišnjakinja, koja prebiva na području Srbije, na društvenim mrežama, iz mržnje objavljivala sadržaje koji vređaju nacionalne osećaje građana Republike Hrvatske (fotografije i muzički sadržaj) i veličaju nepostojeću teritorijalnu tvorevinu čime je počinila navedeni prekršaj. Uz Optužni predlog je privedena na Prekršajni odjel Općinskog suda u Šibeniku gdje joj je rešenjem određena kazna zatvora u trajanju od 15 dana”.

U toku dana, upravo preko društvenih mreža, doznao se i njen identitet – zove se Milena Borjan, djevojačko Pajić, rođena u Plavnu kod Knina.

Po evidenciji Veritasa, ovo je sedmo procesuiranje Srba sa područja Knina, od toga pet u ovoj godini, za isti prekršaj učinjen preko društvene mreže “fejsbuk”. Svi procesuirani su i osuđeni – petero na  bezuslovne zatvorske  kazne, jedan na 16  i červero na 15 dana, jedan na uslovnu kaznu od 15 dana i jedan na novčanu kaznu u iznosu od 1.000 evra. Sve prekršajne prijave podnela je kninska policija a sve presude donio je Prekršajni sud u Šibeniku. Osuđeni se nisu ni žalili na izrečene kazne zbog toga što im u presudi piše da žalba ne odlaže izvršenje kazne pa se plaše da bi im žalba još više produžila boravak u zatvoru i povratak u mjesta boravka, koja su u pravilu izvan Hrvatske.

Pošto se ni vlast ni struka ni nauka, ni u Hrvatskoj ni u Srbiji, čiji su procesuirani državljani, još ne izjašnjavaju o ovoj pojavi, a mediji u regioni uglavnom prenose službena saopštenja Policijske uprave šibensko-kninske, odlučili smo da kao provokaciju i izazov na adekvatnu reakciju svim pomenutim ponudimo pravne norme na koje se pozivaju hrvatska policijim i prekršajni sudovi.

Dakle, svi do sad osuđeni Srbi su procesuirani za prekršaj iz člana pet Zakona o prekršjima protiv javnog reda i mira, koji glasi: “Ko na javnom mestu izvođenjem, reprodukovanjem pesama, muzike i tekstova ili nošenjem ili isticanjem simbola, tekstova, slika, crteža remeti javni red i mir, kaznit će se za prekršaj novčanom kaznom u iznosu od 700 do 4.000 eura ili kaznom zatvora do 30 dana”.

Definicija prekršaja protiv javnog reda i mira nalazi se u članu prvom pomenutog zakona koji glasi: “Prekršaji protiv javnog reda i mira  su dela kojima se na nedozvoljen način remeti mir, rad ili normalan način života građana, stvara nemir, neraspoloženje, uznemirenost ili ometa kretanje građana na ulicama i drugim javnim mestima ili ometa ostvarivanje njihova prava i dužnosti, vređa moral, ometa vršenje zakonitih mera državnih organa i službenih osoba, narušava javni red i mir građana te dela utvrđena ovim zakonom.”

Ni jedan ni drugi član ne spominje  ”iz mržnje objavljivanje sadržaja na društvenim mrežama koji vređaju nacionalne osećaje građana Republike Hrvatske i veličaju nepostojeću teritorijalnu tvorevinu”, kakva se kvalifikacija navodi svim do sad procesuiranima, pa se postavlja pitanje po kojim to kriterijumima policija i prekršajne sudije procenjuju da je neko iz mržnje postavio neki sadržaj (tekst, muziku, fotografiju …) i po kojim merilima ocenjuju da takvi sadržaji vređaju nacionalne osećaje građana Republike Hrvatske i veličaju nepostojeću teritorijalnu tvorevinu?

Tražeći odgovore na ova pitanja od prozvanih subjekata mogli bi ubuduće sprečiti ovu neobičnu pojavu (nepogodu),  verovatno jedinstvenu u svetu.

U Beogradu i Banjaluci, 1. septembra 2023.

PREDSEDNIK

Savo Štrbac

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.