D.I.C. Veritas

e-Veritas,01.09.2023, Саопштење поводом учесталог процесуирања Срба у Хрватској за прекршај учињен преко друштвених мрежа

Полицијска управа шибенско-книнска јуче је на својој интернетској страници објавила следеће саопштење: “Проведеним криминалистичким истраживањем утврђено је како је осумњичена 43-годишњакиња, која пребива на подручју Србије, на друштвеним мрежама, из мржње објављивала садржаје који вређају националне осећаје грађана Републике Хрватске (фотографије и музички садржај) и величају непостојећу територијалну творевину чиме је починила наведени прекршај. Уз Оптужни предлог је приведена на Прекршајни одјел Опћинског суда у Шибенику гдје јој је решењем одређена казна затвора у трајању од 15 дана”.

У току дана, управо преко друштвених мрежа, дознао се и њен идентитет – зове се Милена Борјан, дјевојачко Пајић, рођена у Плавну код Книна.

По евиденцији Веритаса, ово је седмо процесуирање Срба са подручја Книна, од тога пет у овој години, за исти прекршај учињен преко друштвене мреже “фејсбук”. Сви процесуирани су и осуђени – петеро на безусловне затворске казне, један на 16 и черверо на 15 дана, један на условну казну од 15 дана и један на новчану казну у износу од 1.000 евра. Све прекршајне пријаве поднела је книнска полиција а све пресуде донио је Прекршајни суд у Шибенику. Осуђени се нису ни жалили на изречене казне због тога што им у пресуди пише да жалба не одлаже извршење казне па се плаше да би им жалба још више продужила боравак у затвору и повратак у мјеста боравка, која су у правилу изван Хрватске.

Пошто се ни власт ни струка ни наука, ни у Хрватској ни у Србији, чији су процесуирани држављани, још не изјашњавају о овој појави, а медији у региони углавном преносе службена саопштења Полицијске управе шибенско-книнске, одлучили смо да као провокацију и изазов на адекватну реакцију свим поменутим понудимо правне норме на које се позивају хрватска полицијим и прекршајни судови.

Дакле, сви до сад осуђени Срби су процесуирани за прекршај из члана пет Закона о прекршјима против јавног реда и мира, који гласи: “Ко на јавном месту извођењем, репродуковањем песама, музике и текстова или ношењем или истицањем симбола, текстова, слика, цртежа ремети јавни ред и мир, казнит ће се за прекршај новчаном казном у износу од 700 до 4.000 еура или казном затвора до 30 дана”.

Дефиниција прекршаја против јавног реда и мира налази се у члану првом поменутог закона који гласи: “Прекршаји против јавног реда и мира су дела којима се на недозвољен начин ремети мир, рад или нормалан начин живота грађана, ствара немир, нерасположење, узнемиреност или омета кретање грађана на улицама и другим јавним местима или омета остваривање њихова права и дужности, вређа морал, омета вршење законитих мера државних органа и службених особа, нарушава јавни ред и мир грађана те дела утврђена овим законом.”

Ни један ни други члан не спомиње “из мржње објављивање садржаја на друштвеним мрежама који вређају националне осећаје грађана Републике Хрватске и величају непостојећу територијалну творевину”, каква се квалификација наводи свим до сад процесуиранима, па се поставља питање по којим то критеријумима полиција и прекршајне судије процењују да је неко из мржње поставио неки садржај (текст, музику, фотографију …) и по којим мерилима оцењују да такви садржаји вређају националне осећаје грађана Републике Хрватске и величају непостојећу територијалну творевину?

Тражећи одговоре на ова питања од прозваних субјеката могли би убудуће спречити ову необичну појаву (непогоду), вероватно јединствену у свету.

 

У Београду и Бањалуци, 1. септембра 2023.
ПРЕДСЕДНИК
Саво Штрбац

 

 

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.