D.I.C. Veritas

Политика, 03.05.2015., Одата почаст жртвама из Добровољачке улице

Сарајево – У некадашњој Добровољачкој улици у Сарајеву (данас Хамдије Крешевљаковића) на традиционалан начин је обележена годишњица страдања припадника бивше ЈНА, која су се догодила почетком маја ратне 1992. године. На месту злочина, за који ни након 23 године нико није одговарао, свеће, маслинове гранчице и цвеће су положили чланови породица убијених војника, њихове колеге које су преживеле напад муслиманских војних и паравојних формација, те званичници Републике Српске.

Скуп у Добровољачкој, којем су присуствовали и свештеници Митрополије дабробосанске, први пут служећи помен убијеним војницима на месту страдања, обезбеђивале су, као и свих ранијих година, јаке полицијске снаге. Већих инцидената није било, осим што је током служења парастоса неколико чланова удружења „Зелене беретке“ у непосредној близини, на мосту „Дрвенија“,  развило заставу такозване Армије РБиХ.

Богданка Томовић, мајка Здравка Томовића, који је убијен у нападу на ненаоружану војну колону која се 3. маја 1992. године мирно повлачила из Сарајева, рекла је да чланови породица нису дошли да убијају и да они поштују сваку жртву.

„Сина ми сада зову зликовцем, а убијен је са 19 година за воланом. Екстремиста је убио моје дете, дете града Сарајева. Мој Здравко је овде одрастао, он није дошао да осваја свој град”, рекла је Томовићева бришући сузе.

Обележавање 23. године од злочина над припадницима ЈНА у Сарајеву, које је организовао Одбор Владе Републике Српске за неговање традиције ослободилачких ратова, почело је служењем парастоса у цркви Светог великомученика Ђорђа у Миљевићима, у Источном Новом Сарајеву, након чега је делегација РС у три аутобуса, такође под пратњом полиције, кренула пут Добровољачке у којој су мучки убијена 42 припадника ЈНА, док је 71 рањен, а 205 заробљено.

Пред полазак у федерално Сарајево новинарима се обратио министар рада и борачко-инвалидске заштите РС Миленко Савановић, рекаши да су у Добровољачкој улици страдали недужни младићи само зато што су били припадници легалне и легитимне ЈНА, војске легитимне државе.

„Не смемо заборавити прошлост, али прошлошћу не смемо заробити нашу будућност. Ми не живимо више у свету наших очева, већ у свету наше деце. Битније је куда идемо него одакле долазимо”,казао је Савановић.

Председавајући Клуба посланика СНСД-а у Представничком дому парламента БиХ Сташа Кошарац изјавио је да злочин над невиним војницима и цивилима у служби некадашње ЈНА 2. и 3. маја у Сарајеву представља злочине против мира и кључни доказ да је тадашње бошњачко руководство изазвало ратни сукоб да би остварило своје политичке циљеве.

Он је упозорио да упорно вишегодишње одбијање Тужилаштва БиХ да процесуира одговорне за ове злочине представља „више него јасан доказ да та неуставна и нелегална правосудна институција од свог оснивања, тачније наметања одлуком високог представника, представља инструмент бошњачке политике и политике међународне заједнице у БиХ”.

Нападом на колону ЈНА у Добровољачкој улици, која се 3. маја 1992. године мирно повлачила из Сарајева према споразуму и уз гаранцију мировних снага УН, на челу са генералом Луисом Мекензијем, руководили су тадашњи члан (крњег) Председништва БиХ Ејуп Ганић и руководство тадашње такозване Републике БиХ.
Иако је за безбедност младих војника гарантовао тадашњи председавајући Председништва БиХ Алија Изетбеговић, колона ЈНА није безбедно изашла из Сарајева – прекинута је оружаним нападом.

Пре три године Тужилаштво БиХ обуставило је истрагу против 14 осумњичених за „случај Добровољачка”, међу којима је био и Ејуп Ганић који је, према информацијама српске стране, директно командовао нападом на војну колону. 

Д. Станишић
 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.