D.I.C. Veritas

“Politika”, 25.04.2012. Povratkom izbeglih do pomirenja

Međunarodna donatorska konferencija „Trajna rešenja za izbegle i raseljene”, održana juče u Sarajevu, predviđa stambeno zbrinjavanje oko 27.000 porodica

Sarajevo – Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić ocenio je juče u Sarajevu da bi rešavanje pitanja izbeglih i raseljenih lica doprinelo procesu pomirenja i okončanju neprijateljstava u regionu, naglašavajući pri tome da svima onima koji su bili prinuđeni da napuste svoje domove treba omogućiti da se u njih dostojanstveno vrate.

„Uveren sam da možemo da smognemo hrabrosti da dosegnemo jedni druge kako bi rane mogle da zacele, a region napreduje u miru i bezbednosti”, rekao je Jeremić na otvaranju Međunarodne donatorske konferencije o trajnim rešenjima za izbeglice i interno raseljene osobe u Sarajevu.

On je, napominjući da je Srbija rangirana među pet zemalja u svetu koje se dugoročno suočavaju sa problemima izbegličke populacije, izrazio uverenje da konferencija predstavlja „početak jedne nove faze” jer se, kako je rekao, obezbeđivanjem sredstava za izgradnju domova za najugroženije stvara prilika za rešavanje i drugih, „jednako važnih pitanja”.

Sarajevska donatorska konferencija, pod nazivom „Trajno rešenje za izbeglice i raseljena lica”, organizovana je sa ciljem da bi se prikupila sredstva za realizaciju zajedničkog  Programa povratka u četiri partnerske zemlje – u BiH, Srbiju, Crnu Goru i Hrvatsku. Program predviđa stambeno zbrinjavanje oko 27.000  porodica, a za njegovo sprovođenje potrebno je obezbediti 583 miliona evra.

Iz donatorskog fonda Srbija bi trebalo da dobije nešto više od 335 miliona evra, BiH i Hrvatska po oko stotinak miliona, a Crna Gora 27,7 miliona evra.

Predsedavajući Saveta ministara BiH Vjekoslav Bevanda  naglasio je da je zajednički cilj programa, koji je juče predstavljen, „sveobuhvatan doprinos” okončanju pitanja dugotrajne raseljenosti obezbeđenjem trajnih i održivih stambenih rešenja, uz puno poštovanje prava izbeglih i raseljenih.

On je istakao i značaj onoga što su u pripremi, kako programa, tako i konferencije, učinile zemlje partneri i međunarodne organizacije – UNHCR, Evropska komisija, OEBS, kao i Vlada SAD.

Učesnicima konferencije obratili su se i ministri spoljnih poslova BiH, Crne Gore i Hrvatske – Zlatko Lagumdžija, Milan Roćen i Vesna Pusić.

Lagumdžija je izrazio nadu da će pitanje izbeglica i raseljenih lica biti rešeno „pravedno” i da će ovo poglavlje biti zatvoreno „na human način”.

 

Roćen je ocenio da je realizacija projekta „garancija” da se bliži dan kada izbeglice neće biti „osobe bez adrese na Balkanu”, dok je Pusićeva naglasila da će zemlje u regionu, rešenjem statusa najranjivijeg dela populacije, „raščistiti” sa ostavštinom iz prošlosti i okrenuti se budućnosti.

Zamenik generalnog direktora za proširenje Evropske komisije Jost Korte u obraćanju prisutnima rekao je, između ostalog, da konferencija pokazuje „predanost” vlada četiri zemlje da „konačno” bude rešeno pitanje izbeglih i raseljenih koje je, smatra on, „rezultat bolne prošlosti ovog regiona”.

Na konferenciji su, kako je potvrđeno, učestvovali predstavnici Austrije, Kanade, Kipra, Češke, Egipta, Finske, Francuske, Nemačke, Velike Britanije, Grčke, Vatikana, Irana, Irske, Italije, Japana, Luksemburga, Malezije, Norveške, Portugalije, Saudijske Arabije, Slovenije, Švajcarske, Turske i SAD.

„Politika” nezvanično saznaje da je na jučerašnjoj konferenciji prikupljeno 30 miliona evra.

D. Stanišić

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.