D.I.C. Veritas

Politika, 29.11.2013., Obećane zaostale penzije iz Hrvatske

Obećane zaostale penzije iz Hrvatske

Penzioneri, kojima je novac iz ove bivše jugoslovenske republike prestao da stiže 1991, mogli da dobiju sve što im je uskraćeno

Penzionerima iz Srbije, koji su ostvarili pravo na penziju u Hrvatskoj, a koja je prestala da im se isplaćuje 1991. godine, mogli bi da dobiju sve zaostale prinadležnosti iz ove bivše jugoslovenske republike, jer za to postoji politička volja hrvatske strane, potvrdila je juče „Politici” Danijela Popović-Roko, pomoćnik ministra za ljudska prava i izbeglice.

Na sastanku koji je pre dva dana održan u Beogradu s predstavnicima hrvatskog penzijskog fonda prvi put je potvrđeno da je izvršen uvid u baze podataka penzionera iz Srbije, koji imaju pravo na isplatu zaostalih penzija, a koja im je obustavljena, što je još jedna potvrda da postoji raspoloženje Hrvatske da se ovim ljudima konačno pomogne, kaže Popović-Roko.

Prema evidenciji tamošnjeg penzijskog fonda probleme na ovaj način rešilo bi oko 12.000 srpskih penzionera koji su zbog prekida rada platnog prometa s Hrvatskom praktično ostali bez ikakvih primanja i to godinama.

– Penzioneri iz Srbije, koji su posle rata pokušali da dođu do svojih zarađenih, a ne isplaćenih penzija, morali su da podnose poseban zahtev hrvatskom penzijskom fondu za isplatu. I Hrvatska je to prihvatala, s tim što je u prvo vreme pristajala da isplati penzije za samo tri godine unazad. Dakle, oni koji su duže od toga bili bez penzije nisu mogli da dobiju svoj novac, kaže naša sagovornica.

Hrvatski penzijski fond je, međutim, od 1998. godine kada je shvaćeno da je potrebno mnogo para da bi se isplatile penzije za sve penzionere za tri godine unazad, odlučio da oštećenima iz Srbije isplaćuje penzije za samo jednu godinu.

To je, objašnjava Popović-Roko, bilo još nepovoljnije po ove ljude, izbeglice iz Hrvatske zbog čega je nešto moralo da se preduzme i pomogne im se.

Srpski PIO fond i Ministarstvo rada čekali su dve godine da dobiju bilo kakvu povratnu informaciju. Sada je to konačno i urađeno, kaže Popović-Roko. Preostaje da se nađe pravni osnov da se sve to uvede u hrvatsko zakonodavstvo na osnovu čega bi krenula isplata zaostalih penzija.

Upitana o kojoj je sumi reč, s obzirom na to da je veliki broj onih koji su ostali bez penzija, naša sagovornica kaže, da su u pitanju znatna sredstva, jer je reč o isplati za više godina tokom kojih je 12.000 ljudi bilo oštećeno. Problem je, objašnjava, jednostran, dakle, oštećeni su srpski penzioneri, a ne i hrvatski.

Pomoćnik ministra ohrabruje oštećene penzionere i očekuje da bi ovaj problem trebalo da se reši brzo, jer je pokazana značajna politička volja druge strane, što je vrlo važno.

Kada je reč o problemima koji su nastali s onim penzionerima koji na vreme nisu dostavili osobni identifikacioni broj Hrvatskom PIO fondu, obećano je da će im penzije biti isplaćene čim dostave ovaj broj, bez obzira što je rok za njegovu dostavu istekao.

Obavezno dostavljanje ličnog identifikacionog broja je pravilo koje je Ministarstvo rada i penzionog sistema Hrvatske uvelo kako bi napravilo red i sprečilo zloupotrebu sredstava. Dostavljanje ovog broja je obaveza za sve penzionere koji su nekada radili u Hrvatskoj, a ne samo za srpske. Svi oni će nastaviti po automatizmu da primaju penzije čim dostave osobni identifikacioni broj.

J. Petrović-Stojanović
objavljeno: 29.11.2013.

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.