D.I.C. Veritas

Политика,11.03.2015., Резолуција ЕП: Подршка реформским потезима владе

Усвојена три од укупно седам амандмана на допуњену верзију Мекалистеровог извештаја, а тичу се надлежности Србије за суђење за ратне злочине у бившој Југославији, положаја омбудсмана Саше Јанковића и напретка у нормализацији односа Београда и Приштинe

Посланици Европског парламента (ЕП) изгласали су на пленарној седници у Стразбуру резолуцију о Србији, којом се од Брисела тражи отварање поглавља са Србијом, а аутор резолуције, известилац Дејвид Мекалистер, истакао је да опредељење Београда за ЕУ и досад предузети реформски напори владе заслужују поштовање и подршку Брисела.

„Влада се ухватила укоштац са системским, социјалним и економским реформама. То заслужује наше поштовање и подршку. Српски парламент је недавно усвојио важне законе о узбуњивачима, медијима, раду, приватизацији и банкроту. То је представља позитиван развој”, рекао је Мекалистер и нагласио да је, без обзира на то за успешан процес интеграција од кључног значаја свеобухватна примена закона. „Владавина права, економско управљање, реформа јавне администрације од фундаменталног су значаја у демократији и за процес преговора”, нагласио је он.

Колико ће трајати процес преговора превасходно зависи од способности Србије да оствари одрживи напредак у погледу реформи. „Али тај напредак може бити остварен”, закључио је Мекалистер, који је уверен да је воз из Београда на прузи ка Бриселу.

У резолуцији је Србија похваљена због напретка у реформама, развоја добросуседских односа и дијалога са Приштином. Истовремено, од Европског савета се тражи да што пре отвори поглавља у преговарачком процесу.

Усвојена су три од укупно седам предложених амандмана на допуњену верзију Мекалистеровог извештаја из прошлог месеца, а они се тичу надлежности Србије за суђење за ратне злочине у бившој Југославији, положаја заштитника грађана Саше Јанковића и напретка у нормализацији односа Београда и Приштине.

Европски посланици су са 347 гласова „за” и 319 „против” усвојили највише оспоравани амандман на резолуцију у којем се Србија „позива да, у духу помирења и добросуседских односа, у сарадњи са суседима и комисијом размотри свој Закон о организацији и надлежности државних органа у поступку за ратне злочине”.

То је далеко умеренија верзија од раније одбачених амандмана хрватских посланика, који су тражили да Србија измени тај закон, тврдећи да се тиме ствара правна несигурност за држављане чланица ЕУ, као у случају хрватског држављанина Вељка Марића, осуђеног за ратне злочине 1991. године, како је то у претходној расправи нагласио хрватски посланик Андреј Пленковић. Усвојени амандман је припремио Мекалистер, који је заједно с Пленковићем у групацији странака деснице у ЕП.

Изгласан је и предлог европских либерала да се осуде напади на омбудсмана Сашу Јанковића и да му се пруже сви услови за рад и доставе документа које је по закону захтевао. Амандман Зелених да се Србији ода признање због договора о правосуђу постигнутог током фебруарске рунде дијалога о нормализацији односа Београда и Приштине такође је усвојен.

Резолуција, која је изгласана без расправе, садржи и критике које се односе на одбијање Србије да се придружи европским санкцијама Русији, као и на нарушавања слободе изражавања и положаја независних институција.

Међу амандманима који нису прихваћени налазио се и амандман европске левице, коју чини радикална левица и комунисти, којим је тражено да се брише захтев да Србија треба да појача напоре за усаглашавање своје спољне и безбедносне политике са политиком ЕУ, укључујући политику према Русији.

Овај амандман левице стављен је, како сазнајемо од Немање Тодоровића Штиплије, који је донедавно радио у ЕП, на гласање прозивком, заправо на електронско гласање, где се тачно види који је посланик како гласао. „То су они намерно ставили да би се видело како се понашају државе чланице које се не мешају у спољну политику, рецимо Немачке, али се, овако, кроз резолуцију мешају Србији”, каже он и додаје да је један њихов посланик чак помињао „игру двоструких стандарда”. Иначе, европску левицу чине 52 посланика, од којих су шест из Сиризе, пет из Подемоса…

Усвојена резолуција је настала, подсетимо, уграђивањем посланичких амандмана у годишњи извештај који је саставио Мекалистер, а који је претходно одобрен на седници Комитета за спољну политику ЕП.

———————————-

Кукан: Отворити поглавља са Србијом

Посланик Европског парламента и председник парламентарне делегације за Србију Едвард Кукан изјавио је да би што пре требало отворити прва поглавља у преговарачком процесу са Европском унијом. „Даље реформе у области владавине права су кључне, реформа правосуђа и истицање значаја независних тела. Такође, важно је и усклађивање са спољном политиком ЕУ, посебно када се ради о односима са Русијом”, рекао је Кукан, а пренео Танјуг.

———————————-

Јоксимовићева: Добар дан у ЕП за Србију

Министарка без портфеља задужена за европске интеграције Јадранка Јоксимовић поздравила је усвајање резолуције о напретку Србије у Европском парламенту и истакла да усвајање амандмана хрватских посланика не може засенити чињеницу да је ово био добар дан за Србију.

Јоксимовићева је, у изјави Танјугу, указала да не треба придавати превелики значај усвајању амандмана хрватских посланика.

Б. Чпајак

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.