D.I.C. Veritas

SNV, 04.01.2014., POVOLJNIJE ZA BIVŠE NOSIOCE “STANARSKIH”

Izboreno je i 15 posto popusta za jednokratne isplate

 Odluka o prodaji stanova u vlasništvu Republike Hrvatske koju je vlada donijela 28. novembra 2013., trebala bi olakšati proceduru otkupa kuća i stanova izvan područja posebne državne skrbi (PPDS) od strane bivših nosilaca stanarskog prava kao najranjivije grupe izbjegličke i povratnička populacije. Oni bi time imali i povoljnije uslove kupnje stana, smatraju u vladi i u Klubu zastupnika SDSS-a koji je inicirao donošenje izmjena s povoljnijim pravilima za prodaju.

- Izvan područja posebne državne skrbi do sada je evidentirano ukupno 7.087 zahtjeva za stambeno zbrinjavanje bivših nositelja stanarskog prava, od kojih je administrativno riješeno 3.826, kaže za Novosti Mirela Stanić-Popović, predstojnica Državnog ureda za obnovu i stambeno zbrinjavanje (DUOSZ).

- Od tog broja 1.800 zahtjeva je riješeno pozitivno, a 2.026 negativno, od čega se 32 predmeta vode u drugom stupnju, dok je za rješavanje preostalo još 3.261 zahtjeva. Od ukupno 3.261 neriješenih zahtjeva, 1.243 zahtjeva zaprimljena su tokom 2013. godine, kaže predstojnica.
Nastavak regionalnog programa

Početkom decembra u Parizu je održani su sastanci Upravljačkog odbora Regionalnog programa stambenog zbrinjavanja (RPSZ) i Skupštine donatora Fonda RPSZ-a. Svrha sastanka bila je razmotriti napredak postignut u 2013. godini i planove provođenja za 2014. godinu. Skupština donatora odobrila je dva nova projekta koja će se financirati iz Fonda RPSZ-a: bespovratna sredstva u iznosu od 4,3 miliona eura bit će dodijeljena za kupnju 101 stana za bivše nosioce stanarskog prava i osobe smještene u organiziranom smještaju u Hrvatskoj, dok je za osiguravanje trajnih stambenih rješenja u mjestima lokalne integracije za 715 izbjegličkih porodica u Srbiji, kroz četiri različita modela stambenog zbrinjavanja osigurano 11 miliona eura bespovratnih sredstava.

Time je ukupno u 2013. godini odobreno 12 projekata ukupne vrijednosti od 61 milion eura. Njihova provođenje trebalo bi omogućiti održiva stambena rješenja za više od 8.000 izbjeglica i raseljenih osoba u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Hrvatskoj i Srbiji.

- Odlukom o prodaji stanova reguliran je popust s obzirom na dužinu trajanja izbjegličkog statusa, odnosno vremenskog razdoblja od 1. siječnja 1992. godine do dana sklapanja ugovora o najmu, što bitno utječe na cijenu stana, ističe Mirela Stanić – Popović. Na primjer, do donošenja izmjena Odluke, kvadrat stana veličine 58,70 kvadratnih metara iznosio je 533,65 eura, dok je nakon izmjene Odluke, cijena kvadrata istog stana 400,20 eura. Do sada je ukupno zaprimljeno 1.328 zahtjeva za otkup stanova, a svi korisnici stanova koji nisu podnijeli zahtjev za kupnju stana u roku od godine dana od dana sklapanja ugovora o najmu, imaju priliku podnijeti zahtjev za kupnju stana do 30. juna 2014. godine, pa za to na raspolaganju imaju praktički pola godine.

U Klubu zastupnika SDSS-a ističu da nedavna odluka sadrži više elemenata koji su povoljni za moguće kupce, ali da se na njeno donošenje čekalo više mjeseci, otprilike od formiranja Ureda u proljeće 2013. godine.

- Odlukom možemo biti zadovoljni. Iako nije prihvaćen naš prijedlog da se koeficijent za godine izbjeglištva podigne sa 1,5 na 2,0 u formuli za osobni popust, neki prijedlozi ipak su usvojeni i sigurno će biti povoljniji za kupce, od načina utvrđivanja dužine trajanja izbjegličkog statusa koji je priznat od 1. januara 1992. godine do datuma sklapanja ugovora o najmu do roka za podnošenje zahtjeva za kupnju stana koji se može podnijeti godinu dana od dana sklapanja ugovora o najmu. Tu su i 15 posto popusta kod kupnje jednokratnom isplatom, i maksimalna starost stambenog objekta do 60 godina, ističu u SDSS-u i smatraju povoljnim što će otkup, odnosno prodaju stanova bivšim nosiocima stanarskih prava provoditi Državni ured za obnovu i stambeno zbrinjavanje.

- I na kraju, zadovoljni smo što je odluka konačno donesena i što će se ovo pitanje početi rješavati u idućoj godini, jer do sada praktično nije ni bilo otkupa, ističu u Klubu zastupnika SDSS-a.

Ukupna sredstva koje Hrvatska ima na raspolaganju za stambeno zbrinjavanje bivših nosilaca stanarskog prava iznose 13,6 miliona eura, od čega na Regionalni program stambenog zbrinjavanja otpada 10,9 miliona eura, a ostatak dolazi iz nacionalnog sufinanciranja stambenog zbrinjavanja.

Sredstva za realizaciju Regionalnog programa stambenog zbrinjavanja namijenjena su predloženim i odobrenim projektnim prijedlozima, u kojE ulazi izgradnja 69 stambenih jedinica, odnosno projekti izgradnje višenamjenskih objekata u Korenici i Kninu, izgradnja doma za stare i nemoćne osobe u Glini kapaciteta 75 osoba i novac za kupovinu 101 stana na cijelom području Hrvatske.

- Nažalost, spomenutim sredstvima će se zadovoljiti svega 9,3 posto trenutnih potreba za stambeno zbrinjavanje bivših nositelja stanarskih prava, kaže Mirela Stanić Popović.

Nacionalna sredstva za kupnju stanova u 2014. godini, osigurana u budžetu Agencije za pravni promet i posredovanje nekretninama iznose deset miliona kuna.

- S obzirom na preuzete obaveze Hrvatske u okviru Regionalnog programa stambenog zbrinjavanja, u ovom trenutku se traže modeli za rješavanje preostalih obveza kako bi se cijeli Program realizirao u zadanom vremenskom okviru, ističu u Uredu.

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.