D.I.C. Veritas

Tanjug | 15. 11. 2013., Postupak u međusobnim tužbama za genocid je tajna

Zagreb – Hrvatsko ministarstvo pravosuđa ne može da objavi pojedinosti o datumu održavanja glavne usmene rasprave pred Međunarodnim sudom pravde (ICJ) u Hagu po tužbi Hrvatske i protivtužbe Srbije za genocid tokom proteklog rata jer se radi o tajnom postupku, javila je agencija Hina.

Povodom pisanja beogradskih medija da je glavna rasprava zakazana za 3. mart naredne godine, da će trajati oko mesec dana i da će stav Zagreba braniti 12 advokata, iz hrvatskog Ministarstva pravosudja navode da je tok postupka tajan sve dok sud ne odluči drugačije.

“Tok postupka pred Međunarodnim sudom pravde po odluci samog suda je označen kao tajan. Stoga, Republika Hrvatska ne može da iznosi nikakve detalje vezane uz postupak dok sud ne donese odluku da će odredjena informacija biti javna”, navode iz tog resora.

 Potvrđen je, međutim, sastav hrvatskog pravnog tima koji će zastupati Hrvatsku pred ICJ-om: tim vodi zastupnica Vesna Crnić-Grotić, profesorka međunarodnog prava na Pravnom fakultetu Univerziteta u Rijeci.

Članovi tima su pomoćnica ministarke spoljnih i evropskih poslova Andreja Metelko-Zgombić, načelnica u Ministarstvu pravosudja Jana Špero i Davorin Lapaš, profesor međunarodnog prava na Pravnom fakultetu Univerziteta u Zagrebu. Pravnu i logističku podršku timu pružaju posebno imenovani zaposleni Ministarstva pravosuđa.

Prošireni nacionalni tim koji se bavi prikupljanjem i analizom dokumentacije čine posebno imenovani predstavnici svih relevantnih tela u Republici Hrvatskoj, navodi Ministarstvo pravosuđa.

Strani stručnjaci u timu su profesor medjunarodnog prava u Kembridžu Džejms Kroford, profesor prava na londonskom Univerzitetu Filip Sands i Keir Starmer, donedavni glavni tužilac za Engelskui Vels. Svi su oni članovi renomiranog londonske advokatske kancelarije Matriks Čembers (Matrix Chambers).

To su, kako se navodi, vrsni stručnjaci s područja medjunarodnog prava, rekla je Jana Špero u nedavnom intervjuu za Radio Slobodne Europe.

- Radi se o jednom vrlo velikom postupku, o jednoj vrlo važnoj tužbi, tako da je angažman stručnjaka zaista potreban. Što se tiče naših kolega iz Velike Britanije, oni su takodje jako dugo sa nama. Oni su bili tim koji nas je zastupao i na usmenoj raspravi o nadležnosti, tim koji je sada proširen još jednim novim članom, ali radi se o dobro uhodanom timu koji saradjuje već niz godina - rekla je Špero.

Hrvatska je 2. jula 1999. pokrenula postupak protiv Srbije pred Medjunarodnim sudom pravde zbog kršenja UN-ove Konvencije o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida, počinjenih tokom proteklog rata. Međunarodni sud se u novembru 2008. godine proglasio nadležnim za tu tužbu, a Srbija je svoju protivtužbu predala početkom 2010.

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.