D.I.C. Veritas

Večernje novosti, 07.05.2013., Komisija ruši tužbe Zagreba i Beograda

RAZGOVORI oko međusobnog povlačenja tužbi za genocid između Srbije i Hrvatske konačno su odmrznuti, a pozitivni signali o mogućnosti vansudskog poravnanja, koje je rukovodstvo dve zemlje poslalo posle poslednjih susreta, narednih nedelja trebalo bi da razrade ekspertski timovi Beograda i Zagreba.

Kako saznaju „Novosti“, na stolu će se naći mnoga otvorena pitanja koja još postoje u odnosima dve zemlje – od granica, povratka imovine, do vojne saradnje – a posebno tri teme koje su ključni preduslovi za eventualni dogovor oko padanja tužbi. To su sudbina nestalih, povratak kulturnog blaga i suđenja optuženima za ratne zločine.

U sve tri oblasti, posle višemesečnog zatišja, došlo je do značajnog napretka, a posebno kada je reč o procesima za ratne zločine. U Ministarstvu pravde nam je rečeno da bi već tokom maja trebalo da se sastanu pravosudni timovi dve zemlje kako bi usaglasili tekst Bilateralnog sporazuma o ustupanju postupaka za ratne zločine, koji se vode u Srbiji i Hrvatskoj.

ROČIŠTE NA PROLEĆE 2014.

UKOLIKO se narednih nekoliko meseci ne postigne dogovor na relaciji Beograd – Zagreb, Međunarodni sud pravde u Hagu će u septembru, kako saznajemo, definitivno odrediti datum glavnog ročišta. Ono će, najverovatnije, biti zakazano za proleće 2014.

Pisanje tog dokumenta započeto je još u vreme prethodnih vlada u Beogradu i Zagrebu, a njegovo parafiranje glavni je preduslov za dogovor o vansudskom okončanju procesa pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu. Naša zemlja je veoma zainteresovana za postizanje ovog sporazuma o ustupanju predmeta za ratne zločine, jer Hrvatska protiv 1.500 Srba ima ovakve optužnice, a mi samo protiv 40 Hrvata.

Led u odnosima još pre skoro dva meseca počeli su da otapaju šefovi diplomatija Ivan Mrkić i Vesna Pusić, koji su se dogovorili o formiranju mešovite komisije za rešavanje svih otvorenih pitanja, uključujući optužbe za genocid.

- Sortiraju se i pripremaju dokazi i svedoci koje ćemo izvesti pred sud kako bismo dokazali da je tokom „Oluje“ počinjen genocid nad Srbima – kaže, za „Novosti“, Savo Štrbac, iz „Veritasa“, ekspert u našem pravnom timu pred MSP.

Za razliku od Štrpca, koji smatra da je za Srbiju, umesto nagodbi aktuelnih političkih elita dve zemlje, bolje da se proces o optužbama za genocid dovede do kraja pred MSP, Milorad Pupovac, potpredsednik SDSS, zalaže se za vansudsko poravnanje.

- Tužbe je bilo mnogo lakše podneti nego sada povući. Iz političkih, istorijskih, ali i finansijskih razloga, jer ovi procesi mnogo koštaju, bilo bi bolje da obe strane ulože maksimalan napor kako bi se na ovo stavila tačka – kaže nam Pupovac.

I prošlonedeljna poseta Zagrebu prvog potpredsednika Aleksandra Vučića dala je dodatno ubrzanje u rešavanju konkretnih problema dve zemlje. Dogovori zvaničnog Beograda i Zagreba su da se stvari posebno ubrzaju u naredna dva meseca, odnosno do 1. jula, kada Hrvatska postaje članica EU.

Vlastima u Hrvatskoj posebno se žuri da se postignu bar okviri za rešavanje pojedinih pitanja do ovog datuma, jer su očekivanja Brisela da kao nova članica ne unose nove probleme u Uniju.

Bez obzira na intenziviranje političkih razgovora oko povlačenja tužbi, naš pravni tim u procesu pred MSP nastavlja da se priprema za glavno ročište.

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.