D.I.C. Veritas

“Vesti.online”, 28.03.2012. Ustašama penzije, Srbima ništa

Penzioneri u Hrvatskoj, njih 50 hiljada uglavnom Srba, koje je rat zatekao u Republici srpskoj Krajini ili u izbeglištvu, nisu primali penzije od 1991. do 1998. godine. Sve hrvatske vlasti do danas im osporavaju pravo na te neisplaćene penzije, sa obrazloženjem da su ih primali u ratu od krajinskog fonda.

Penzionerima u Krajini uskraćene su penzije upravo kada je hrvatski penzioni fond počeo da isplaćuje penzije ustašama, koji od 1992. godine po tom osnovu primaju mesečno ukupno 15 miliona evra.

Branko Đukić, predsednik Udruženja finansijski oštećenih penzionera 1991-1998. kaže za “Vesti” da je Evropska unija na korak da konačno natera Hrvatsku da bar delimično obešteti opljačkane penzionere.

Koliko je Hrvatska dužna penzionerima iz Krajine i izbeglištva?

- Bez kamata, taj dug je oko 600 miliona evra. Kada bi hrvatski penzioni fond to morao da isplati propao bi preko noći. I zato mi u pregovorima nudimo kompromisno rešenje, da nam se bar delimično nadoknadi oteto.

Nazire li se kraj nepravdi?

- Upravo smo iz Brisela dobili odgovor da je osnovana komisija Evropskog parlamenta sa sedištem u Zagrebu, čiji je zadatak da sa hrvatskim vlastima nađe rešenje. Hrvatska je ponudila neprihvatljivo rešenje da obešteti penzionere koji nisu primali ništa u Krajini. Mi ništa nismo ulagali krajinski penzioni fond. Prema tome, nema razloga da nam se pravo na neisplaćene penzije uskraćuje po tom osnovu.

Da li je Brisel jedini saveznik u borbi opljačkanih penzionera?

- U rešavanju tog pitanja dobro sarađujemo i sa Beogradom, a potpisali smo i peticiju izbegličkih srpskih udruženja iz Hrvatske u kojom se upozoravaju međunarodna javnost i evropske institucije da Hrvatska ne ispunjava preuzete obaveza.

Šta se zamera opljačkanim penzionerima?

- Nas je rat zatekao u kućama. I zbog toga smo kažnjeni. Za Hrvatsku mi smo godinama bili neprijatelji, a sada smo ekonomski problem. Navodno, sada nema novca. Kao da tražimo tuđe. Gde su naši novci? Na to jednostavno pitanje još nismo dobili odgovor iz Zagreba.

Da li tražite isključivo novčano obeštećenje?

- Ne. Mi smo spremni da prihvatimo i vrednosne papire, deonice i naravno novac. Međutim, hrvatska je ignorisala svako rešenje. Tretirani smo kao zaverenici, a problem je vrlo jednostavan. Ako su nam uzeli novac u ratu sada bi trebalo da nam to vrate.

Smrt brža od isplate

Šta je učinjeno sa novcem otetim od penzionera?

- Naše penzije završile su u tuđim džepovima i za kupovinu oružja u ratu. Mi zahtevamo da se to vrati. Hrvatska čeka da svi pomremo. Zato u traženju rešenja insistiramo da na obeštećenje imaju pravo najbliži srodnici onih koji neće dočekati da im dug bude vraćen.

Ojađeni i Česi i Mađari

Branko Đukić, predsednik Udruženja finansijski oštećenih penzionera RH 1991-1998. sa sedištem u Vukovaru na čelu je 18.350 članova. Đukić ističe da Udruženje nije politička organizacija i da članovi nisu isključivo Srbi, već i Hrvati, Mađari, Česi…

Udruženje nema novčanu podršku vlasti, pa aktivnosti finansira od članarine a mnogi su prestali da je uplaćuju jer su izgubili nadu u pravdu.

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.