D.I.C. Veritas

Vesti.rs, Vostok, 05.04.2016., Savo Štrbac o slučaju Kapetana Dragana: Radi se o običnim konstrukcijama

Dragana Vasiljkovića, poznatijeg kao Kapetana Dragana, Australija je prošle godine izručila Hrvatskoj. Optužnica je podignuta tek u januaru ove godine.

O slučaju Kapetana Dragan govori za “Vostok” i “RT” Savo Štrbac, direktor Informaciono-dokumentacionog centra „Veritas“:

- Pravosuđe Republike Hrvatske procesuiralo je preko 3.600 lica, uglavnom Srba i pripadnika JNA zbog ratnih zločina. Među procesuiranima je tek oko stotinjak pripadnika hrvatskih oružanih snaga, a ostalo su Srbi i nešto pripadnika JNA.

Od toga broja je je u tzv. “aktivnom statusu” (pod istragom, optuženo ili pravosnažno osuđeno) preko 1.500 lica, a najviše ih je procesuirano u odsustvu. Procesiranje u odsustvu prati i raspisivanje interpolovih potjernica, na osnovu kojih su širom svijeta do sada uhapšena 154 Srbina, od kojih je 51 ekstradiran u Hrvatsku. Od ekstradiranih do sada je protiv 19-ice postupak obustavljen ili je optužba odbijena, uglavnom nakon prekvalifikacije djela ratnog zločina u oružanu pobunu, što ima za posljedicu gubitak obeštećenja za vrijeme provedeno u pritvoru. Ovoliki broj obustava postupaka protiv lica sa Interpolovih potjernica ukazuje i na zloupotrebu Interpola od strane Hrvatske.

Kapetan Dragan

Srbima i pripadnicima JNA kao djela ratnog zlocina kvalifikuju se i šamaranje, krađa domaćih životinja i bijele tehnike i bez validnih dokaza, po ubrzanom postupku, izriču im se duge vremenske kazne zatvora.

S druge strane “mangupima iz svojih redova” traži se “dlaka u jajetu” pa se najčešće oslobađaju, a ako neko i bude proglašen krivim, izriče mu se blaga kazna, vrlo često i ispod zakonskog minimuma.

Hrvatska je jedna od rijetkih država u kojima je zakonom dozvoljena obnova postupka u odsustvu pravosnažno osuđenima (pravilo je da se u odsustvu osuđenima, postupak ponavlja kada postane dostupan, odnosno uhapšen ili ekstradiran). Hrvatska je to pravilo morala da unese u svoje zakonodavstvo pod pritiskom međunarodne zajednice upravo zbog mnogo spornih presuda.

Sve do 2000. godine u Hrvatskoj je važilo mišljenje da narod i vojska koja se brani od agresora (to su oni) ne može počiniti ratni zločin. Takva naopaka praksa se stidljivo počela mijenjati, opet pod pritiskom svijeta, poslije 2000. godine. Hrvatsko pravosuđe Srbe iz Krajine smatra agresorima iako su vijekovima živjeli na tom području. Takođe i JNA smatraju agresorima iako je to bila jedina legitimna i legalna vojska u SFRJ u čijem sastavu je bila i Hrvatska, sve do njenog međunarodnog priznanja, tj. do 15. januara 1992. godine.

Kapetan Dragan pri izručenju Hrvatskoj

Australijski list “Australijen” je početkom septembra 2005. godine na naslovnoj stranici objavio članak pod naslovom “Kapetan odreda smrti” i sliku Kapetana Dragana sa mrtvačkom glavom u ruci (gde se ne vidi da na njoj piše MARTIĆ) .

Tada je počela Kapetanova golgota, s obzirom da je tada živio u Australiji, čije i državljanstvo ima (ima i srpsko, posto je rođen u Srbiji). U to vrijeme u Hrvatskoj još nije bio protiv njega pokrenut nikakav krivični postupak. Tek kada je Kapetan najavio da će podnijeti tužbu protiv vlasnika lista “Australijen” gosp. Mardoka, Hrvatska je pod hitno otvorila istragu za nekoliko na brzinu ” sklepanih” inkriminacija i odmah raspisala i međunarodnu potjernicu po kojoj je “brzom brzinom” i uhapšen u Sidneju već u januaru 2006. god.

Kapetan je pokrenuo parnicu protiv “Australijena” i zatražio naknadu štete za povredu časti, koliko se sada sjećam, u iznosu od 200 miliona dolara. Postupak je vođen paralelno sa ekstradicionim postupkom pa je samim tim Kapetan bio u podređenom položaju.

Merdakovi zastupnici dovodili su svjedoke iz Evrope, a Kapetanovih nekoliko svjedočilo je telefonom jer nije imao para da ih dovede u Australiju. Kapetan je izgubio spor oko naknade štete, a Mardoku treba da plati milionske parnične troškove.

Kapetan je nakon devet godina provedenih u ekstradicionom pritvoru u Australiji (imao je jednu manju pauzu od nekoliko mjeseci na slobodi) u julu prošle godine izručen u Hrvatsku. Tek je u januaru ove godine podignuta optužnica protiv njega, protiv koje je odbrana izjavila prigovor.

Kapetanova odbrana je zatražila ukidanje pritvora uz kauciju od preko 600.000 evra, ali ga ne puštaju da se brani sa slobode. Po mom mišljenju (inače sam bio dugogodišnji sudija u Hrvatskoj i advokat i u Hrvatskoj, RSK i Srbiji) dokazi su veoma slabi i za optužbu. Radi se o običnim konstrukcijama.

 

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.