D.I.C. Veritas

Politika, 11.02.2015., Radoman Jović: Hoće li prestati „ćeranje”?

Koja je to gromada moralnog integriteta da proglasi genocidnom jednu, upravo primljenu, članicu EU

Presuda Međunarodnog suda pravde po tužbi Hrvatske i protivtužbi Srbije za genocid konačno je doneta. Najkraće, ona glasi: nema genocida, a to što ste se vi Hrvati i Srbi međusobno klali, vidite sami među sobom kako ćete izaći na kraj s tim. Samo što još nisu javno rekli, a možda su neki i pomislili:  šta vam je to trebalo, ali eto, i mi treba koliko-toliko da odradimo ne mala primanja, a i advokati da zarade koju „crkavicu”. Sada bi poreski obveznici na obe strane trebalo da izračunaju koliko ih je to sve koštalo i kome da ispostave račun.

Presuda će, ako ne pomirenju, makar poslužiti pravnicima da o njoj pišu stručne radove, dopunjuju udžbenike međunarodnog i krivičnog prava, da im bude materijal za doktorske teze. Političarima, posebno u Hrvatskoj i Srbiji, da je tumače na razne načine u dnevnopolitičke  svrhe i neka nova optuživanja. Već pljušte izjave da su neki manje, a drugi više nezadovoljni, da je neka država bolje, a druga lošije prošla.

Hoće li presuda doprineti pomirenju i boljoj saradnji? Kako sada stvari stoje, teško. Jedina korist koja bi se mogla izvući iz presude je ta da se po pitanju genocida više pravno ne mogu, što bi Matija rekao, „ćerati”. A, politički naravno da će se „ćerati”. Prema nekim najavama iz Hrvatske, „ćeranje” će se kanalisati preko Brisela, uz refren „Danke Dojčland”, a što nimalo neće smetati hrvatskim građanima da po Srbiji kupuju firme i plodne oranice.

Postavlja se, međutim, jedno važno pitanje: da li je presuda rezultat primene prava ili je bilo i uticaja politike? Da li su pobedile razastrte činjenice i pravni argumenti u tumačenju i primeni Konvencije o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida ili politika, strani uticaji i stvoreni, prvenstveno medijski, ambijent u vreme izvršenja zločina? Poznato je da je pravna norma proizvod političke volje njenog donosioca, ali nažalost i kod primene pravne norme na konkretan slučaj neretko politika ima i te kako značajnog uticaja, što se podvodi pod pravni institut „slobodnog sudijskog uverenja”, koji se neretko zloupotrebljava. Da li su i međunarodni sudovi imuni od političkog uticaja? Praksa govori sama za sebe.

Prema čl. 2 Statuta MSP, sudije treba da budu izabrane „među osobama visokog moralnog karaktera” koji su kvalifikovani stručnjaci za međunarodno pravo i ugledne sudije u svojim zemljama, u što ne treba sumnjati. Međutim, uvažene sudije ne žive pod „staklenim zvonom” ni u nekom virtuelnom svetu, izvan spoljnih uticaja. Itekako su svesni posledica svojih odluka ne samo na učesnike spora već, možda, još i više, na međunarodnom planu i na neke druge aktere involvirane u tim događanjima.

Verujem da je malo ko u svetu mogao očekivati da bi MSP mogao oglasiti Hrvatsku odgovornom za genocid u vojnoj akciji „Oluja” i drugim zločinima počinjenim nad krajiškim Srbima ako se zna koji su još strani faktori bili na određeni način umešani. Zar bi se onda moglo izbeći, a da se ne dovedu u vezu, možda kao saučesnici, i oni koji su obučavali hrvatsku vojsku, formirali vojne škole, planirali vojne akcije, naoružavali i pružali logistiku u tim operacijama? Koje su to moćne zemlje, manje više se zna. Zašto se olako prešlo preko Brionskih transkripata gde se upravo ukazuje na te strane faktore. Kakva je bila uloga NATO-a i UNCRO? Čemu je trebalo da posluži oslobađajuća presuda Haškog tribunala za A. Gotovinu? Koja je to gromada moralnog integriteta da proglasi genocidnom jednu, upravo primljenu, članicu EU.

I na kraju: da li je pravedan, rečeno sportskim rečnikom, „nerešeni rezultat” ili je to još jedan šamar Srbiji i srpskom narodu, a žrtvama zločinačke „Oluje” uz šamar i ruganje? No, svet je sazdan, više danas nego juče, na nepravdi, sili i golim interesima. Ko to ne shvati, nepravda će mu se ponoviti.

Ambasador u penziji

Radoman Jović
objavljeno: 11.02.2015.
 
 
 
facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.