D.I.C. Veritas

RTS, 20.06.2014., Svetski dan izbeglica

Svetski dan izbeglica, RTS, 20.06.2014.

Srbija ima 43.763 izbeglice, što je najviše od svih zemalja u Evropi. Tu je i razočaranje zbog nedavne preporuke Visokog komesarijata UN da izbeglicama iz Hrvatske prestane izbeglički status. To bi dodatno otežalo njihov povratak i rešavanje pitanja oduzete i uništene imovine, saopštio je Komesarijat za izbeglice.

U izbegličkom statusu u Srbiji živi 30.000 ljudi iz Hrvatske. Slobodan Berić iz Kninske krajine jedan je od onih koji bezuspešno pokušavaju da vrate svoju imovinu.

“Roditelji su mi 1995. nakon ‘Oluje’ ubijeni. Ja i brat smo pravni naslednici imovine koju smo zaostavštinom dobili, ali nemamo pravo na obnovu te imovine. Imamo pravo ako je sami finansiramo, a kuća nam je uništena, zapaljena posle ratnih dejstava. Obrazloženje je to da mi nismo živeli u Hrvatskoj”, kaže Berić.

Prema podacima Komesarijata za izbeglice, nekoliko desetina hiljada izbeglica iz Hrvatske ni 19 godina od prestanka rata nije povratilo svoje stanarsko pravo.

Hrvatska nije obnovila više od 10.000 srušenih srpskih kuća u područjima gde nije bilo ratnih dejstava i oko 8.000 kuća na područjima zahvaćenim ratom. Nije isplatila ni zaostale penzije, dinarsku i deviznu štednju.

“Molili smo Boga da Hrvatska što pre uđe u EU, jer smo računali kad nam bude glavni grad Brisel, a ne Zagreb, da će nam biti bolje. Međutim, očito od toga mi do danas ne osećamo ništa bolje. Naprotiv, lošije nam je jer Hrvatska ne ispunjava svoje zakone koje je donela, a onda, naravno, ne ispunjava ni standarde EU”, kaže Rade Matijaš iz Asocijacije izbegličkih udruženja.

Godine 1991, u Hrvatskoj je živelo 582.000 Srba, a 2011. 186.000 Srba, što je 400.000 manje.

Kako teče povratak pokazuju podaci Hrvatskog statističkog zavoda, po kojima se od 2002. do 2012. godine u Hrvatsku iz Srbije vratilo 14.000 Srba, a iselilo dva puta više.

“Pogodila nas je kao ‘Oluja’ i ‘Bljesak’ svojevremeno, a to je preporuka UNHCR data početkom aprila ove godine, da se do kraja ove godine ukine status izbeglim Srbima iz Hrvatske. Obrazloženje je ono što nas je pogodilo kao grom iz vedra neba, jer je rečeno da su se u zemlji koja nas je proterala iz temelja promenile okolnosti, da nema nikakvih zapreka da se vratimo”, kaže Savo Štrbac iz Dokumentaciono-informacionog centra “Veritas”.

Od 2012. u Hrvatsku se iz Srbije vratilo 750 ljudi, a u Srbiju se iselilo pet puta više.

 
Pripremila Slavica Vulin
 
 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.